İçeriğe geç

Limonun Cilt ve Yüzü Güzelleştiren Faydası

Limon, yüksek C vitamini, potasyum, magnezyum sayesinde sağlık açısından bir çok yararı bulunan bir meyvedir. İçeriğinde bulunan flavonoidler ve c vitamini sayesinde, limon tam bir antioksidan özelliğine sahiptir. Antioksidan özelliği sayesinde ciltte oluşan morarma, kızarıklık ve oluşan yaralar çabucak iyileşebilmeye destek sağlamaktadır.

Limon ekşimsi tadı ile bir çok kişinin damak tadına hitap etmese de hastalıklar açısından oldukça faydalı bir besindir. Faydası bilinmeksizin yemeklerde, salatalarda oldukça sık kullanılabilmektedir.

1 adet limonda yaklaşık 30-35 mg C vitamini bulunmaktadır. Yetişkin bir bireyin ise günlük C vitamini ihtiyacı 80-90 mg arasındadır. 1 adet limon, yetişkin bir birey için günlük c vitamini ihtiyacının ⅓’ünü karşılamaktadır.

Limon İçeriğinde Ne Var ?

Doğal c vitamini deposu olan limon da, potasyum, magnezyum, sodyum, karbonhidrat, şeker, b6 vitamini, d vitamini, demir gibi bir çok faydalı içeriğe sahiptir.

  • C vitamini: Vücudun bağışıklığı için gerekli bir vitamindir. Limonda oldukça fazla vardır.
  • B6 vitamini: B vitaminin bir alt bileşiği olan B6 vitamini, sinir sistemi yapısı üzerinde faydaları vardır. Depresyonu azaltır. Ruh halini iyileştirir ve kansızlığa karşı etkilidir.
  • Magnezyum: Hücre yenilenmesi, protein sentezi gibi vücudun temel işlevlerine yardımcı olur. Kan, sinir sistemi ve kas üzerinde oldukça etkilidir.
  • D vitamini: D vitamini vücut açısından en önemli ve olmadan olmaz bir vitamindir. Bu vitamin vücudun temel işlevini gerçekleştirebilmesi için gereklidir. Kaslarda, kanda ve bağışıklık sisteminde kullanılır.

Limonun Cilt ve Yüz için Faydaları

Asidik bir yapıya sahip olan limon vücudun pH seviyesini düzenleyerek ciltte ve yüzde daha sıkı, daha sağlıklı bir görüntü oluşturmaktadır. Limon içeriği oldukça yararlı vitaminleri oluşturan bir turunçgiller ailesinden olan bir meyvedir. İçeriğinde bulunan B6 vitamini sayesinde saçların, tırnakların sağlıklı büyümesini sağlar.

C vitamini İçeriği Yüz için Önemlidir

Limonun içeriğinde bulunan ve yetişkin bir bireyde günlük ihtiyacın ⅓’ünün karşılayan limon, yüze sürüldüğünde, yenildiğinde veya suyu içildiğinde vücuda, yüze fayda sağlamaktadır. Çevrenizde görebileceğiniz oldukça fazla paralara satılan C vitaminli serumlarını kullanmak yerine, uygun fiyata bir adet limondan bu vitamini doğal olarak karşılayabilirsiniz.

C vitamini, yüz kısmında oluşan kızarıklığı yatıştırır ve ciltte nemi tutmasını sağlayarak kuruluğu önler. Ayrıca yüzde oluşan çizgi ve kırışıklıklar içinde oldukça etkilidir. C vitamini, önemli derecede etkili bir antioksidan olduğu için cildi yenileyerek güzellik sağlar.

İçeriğinde Bulunan Magnezyum Sayesinde Sivilcesiz Bir Yüz

Sivilceler, yağlı ciltlerin ortak sorunudur. Nerede ne zaman çıkacağı bilinmeyen sivilceler oldukça moral bozucu ve günlük aktivitelerin engellemesine sebep olan yağ kesecikleridir. Bu sivilcelere, limonda bulunan magnezyum fayda sağlar. 1 adet limonda yaklaşık 8-10 mg magnezyum bulunmaktadır. Magnezyum, yüzde oluşan yağlanmaları dengeler ve sivilce oluşumunu engeller. Hücrelerin yenilenmesinde destek olarak, ciltte ve yüzde daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur.

Cildin ve Yüzün Genç Kalmasını Sağlar

İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde limon, cildin genç ve güzel görünmesini sağlar. Limonun içeriğinde bulunan d vitamini de cilt hücrelerinin onarılmasını ve yenilenmesine yardımcı olur. Yine limon, içerisinde bulunan d vitamininden dolayı sivilce oluşumlarını yatıştırmada etkili bir meyvedir.

Düzenli limon tüketmek, suyunu içmek veya cildiniz, yüzünüze sürmek oldukça faydalıdır. Aynı zamanda zayıflamak içinde yardımcı bir besindir. Limon içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde güzelleştirip, hücrelerin yenilenmesine katkı sağlarken aynı zamanda zayıflamak isteyenlerin de büyük yardımcısıdır.

Yoğurdun Faydaları adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın