İçeriğe geç

Yoğurdun Vücuda Faydaları

Türk sofralarımızın geçmişten bugüne vazgeçilmezi olan yoğurdun saymakla bitmeyen faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Çoğumuzun buzdolabında baş köşeyi alan yoğurt yemeklerin yanında, içinde kullandığı gibi tercihen sade veya meyveli olarak da tüketilmektedir. Yüksek kalsiyum ve protein değerlerine sahip olması, diyet ve spor yapanlar için güzel bir ara öğün olabilmektedir. Aslında bakacak olursak, yoğurdu yalnızca yiyecek olarak görmemek lazım. Çünkü bu mükemmel besin sadece yemekler için değil, takviye ve güzellik sektörlerinde de kullanılmaktadır.

Peki ya sürekli tükettiğimiz bu besinin yararlarını hiç merak ettiniz mi? Haydi birlikte inceleyelim.

KALSİYUM DEPOSU

Yoğurdun faydaları arasında en bildiğimiz özelliği içeriğinde fazlaca bulunan kalsiyum olmasıdır sanırım.

İnsan vücudu için büyük bir önemi olan kalsiyum, sinir iletiminde, kemik ve dişlerde çok önemli bir mineraldir!

Bebekler ve çocuklar gelişim süreçlerinde kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Bu süreçte sağlıklı bir iskelet sistemi ve kemik yoğunluğunun gelişip artması için yoğurt büyük bir yardımcıdır. Bu gelişim sürecinde yoğurt tüketimi düzenli olursa, güzel dişler kaçınılmaz olacaktır ! 🙂

Yaş ilerledikçe artık kemik gelişimini durur, kemikler kalsiyum depolamayı bırakır ve kemik yapısı zayıflamaya başlar. Kemik yapısı ne kadar çok zayıflarsa, görülen hasar o kadar artar. Bu zayıflamayı önlemek veya azaltmak ancak kalsiyum alımıyla mümkün olacaktır. Bunun için yoğurt güzel bir alternatif!

Sindirim ve Boşaltım Sistemi Düzenlenmesinde Yardımcı Olur

Yoğurt, içeriğindeki yararlı probiyotik bakteriler sayesinde, midenizde oluşan ağrıları yatıştırmak için, güzel bir yöntem olabilir. Vücudumuzun ikinci beyni olarak tabir edilen yer bağırsak florasıdır. Bağırsak florasında yararlı bakteriler vardır. Bozulmasında ise yararlı bakterilerin yerini zararlı bakteriler alır. Bu da ishal, şişkinlik, kabızlık, kusma gibi problemli durumlar oluşturur. Yararlı bakterilerin sayısını arttırmak için şüphesiz ki en doğru yiyeceklerden biri yoğurt olacaktır.

İÇERİSİNDEKİ B2 VİTAMİNİ (RİBOFLAVİN) SAYESİNDE SİNİR SİSTEMİNİN DÜZENLİ ÇALIŞMASINI SAĞLAR

Büyüme, enerji metabolizması, doku yenilenmesinde rol oynayan B2 vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğine sahiptir. Yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına yardımcı olur.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Diyet yapıyorsanız, diyet için en iyi ara öğünlerden biri yoğurttur. Hem kalorisinin az olması hem de yağ yakımını hızlandırması sebebi ile diyetimizin en başında yerini alması gereken bir besindir. Tatlı krizleri ile başa çıkmada sade yoğurt veya meyveli yoğurt sizin için iyi bir alternatif olacaktır. Kan şekerinizi düzenleyerek tatlı ihtiyacınızı azaltacaktır. Ayrıca gece yatmadan önce yiyeceğiniz yoğurt göbek yağlarını eritmede oldukça faydalı olduğu söylenmektedir.

“Yoğurdun Vücuda Faydaları” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Limonun cilt ve yüzü güzelleştiren faydası • Hayatın İpuçları

Bir Cevap Yazın