İçeriğe geç

2022 Temmuz Ayı Plaka Çıkartma Ücreti

Bu yazımızda sıfır araç plaka çıkartma ücreti, sıfır araç plakası çıkartma işlemleri için gerekli evraklar ve yapmanız gerekenlerden bahsettik.

2022 YILI SIFIR ARAÇ PLAKA ÇIKARTTIRMA ÜCRETİ

2022 sene başlarında plaka çıkartılması işleminin ücreti 30 Tl civarı iken, yeni gelen fiyat zamları sonrası 60 TL olmuştu. Tekrardan bir fiyat güncellemesi ile 2022 Temmuz ayı itibari ile Plaka Çıkarttırma ücreti (80+15) 95 TL olmuştur. 80 TL plaka ücreti iken, 15 TL işlem ücreti alınmaktadır. Bu 95 TL ücret, motosiklet gibi tek plaka gerektiren araçlar için geçerlidir. Eğer araba için plaka çıkarttıracak iseniz, 2 adet plaka çıkarttırmanız gerektiğinden dolayı, 95+95 yani toplamda 190 TL ödemeniz gerekmektedir.

Sıfır araç plaka işlemi için hangi evraklar gereklidir?

Yeni alınan araçlarda, plaka çıkartılması işlemine gitmeden önce yanınızda bazı evrakları bulundurmanız gereklidir. Eğer gerekli evraklar ile gitmez iseniz plaka basım işleminiz gerçekleşmeyecektir.

İlk olarak sıfır aracın evrakları ile birlikte notere gidilip tescil işlemleri gerçekleştirilmelidir. Notere gitmeden önce mutlaka sigorta işlemlerini yaptırmanız gereklidir. Ardından, noterin kontrolleri sonucu, vermiş olduğu plaka basım kağıdı ile Size en yakın Şoförler odasına bağlı plaka basım atölyesine gitmeniz gerekmektedir.

Önemli olarak, noterden aldığınız plaka basım kağıdını kaybetmemeniz gerekmektedir. Ancak o evrak ile plakanızı çıkarttırabilirsiniz.

Şoförler odasına bağlı, size en yakın plaka basım yerine giderken yanınızda bu evrakları bulundurmalısınız;

  • Plaka basım evrakı
  • Kimlik
  • Plaka basım ücreti

Plaka basım için giderken yanınızda her ihtimale karşı nakit para bulundurmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Çünkü bazı plaka basım atölyelerinde, kart geçmemektedir. Eğer plaka çıkarttırdığınız yerde, plakalık almayı tercih ederseniz 60 TL gibi bir ücret ile alabilirsiniz. Tavsiye olarak, dışarıdan veya internetten 10-20TL gibi bir fiyatlara plakalık alabilirsiniz.

Plaka Basım Çok Uzun Sürüyor mu?

Plaka basım çok uzun sürüyor mu? Sorusu çoğu yeni plaka çıkartacak olan kişilerin merak ettiği bir konudur. 20-30 dakika da plaka çıkabilirken yoğunluk durumuna göre bu süre daha da fazla uzayabilir. Ortalama olarak 40-45 dakika içerisinde plaka basım işleminiz tamamlanmaktadır.

Daha fazla yazı için Anasayfa‘yı ziyaret edin.

Bir Cevap Yazın