İçeriğe geç

Otobüse Katlanmayan Bisikletle Binilir mi?

Katlanmayan Bisiklet ile Otobüse Binilir mi?

Bisiklet sürmek bir ulaşım aracı olmakla birlikte, sportif yapılan bir aktivitedir. Bazı kişiler bisikleti ile birlikte bir yerden bir yere gitmek ister. Uzak mesafelerde otobüs gibi toplu taşıma yardımı ile bisikletlerini götürmek isteyebilirler. Şehirler arası ulaşım için otobüs kullanmak zorunda olanlar “katlanmayan bisikletlerini yanında taşıyabilir mi?” sorusu oldukça aklı karıştıran merak edilen bir sorudur.

“Otobüse katlanmayan bisikletle binilir mi?” sorusunun cevabı evettir. Binilebilir, fakat otobüs firmasına göre bu durum değişebilmektedir.

Kişi yanında bisikleti ile seyahat etmek istiyorsa, otobüs firmaları ile mutlaka görüşmelidir. Otobüs firmalarından biri olan Kamil koç firmasının bisiklet taşıma konusunda yardımcı olduğu söylenmektedir. Diğer otobüs firmalarının otobüse bisikletle binilir mi sorusuna istinaden belirttiği yazılı bir cevap yoktur. Fakat gitmeden önce kullanacağınız otobüs firmasıyla telefon üzerinden iletişim kurabilir ve yanınızda bisiklet getirip getiremeyeceğinize dair bir teyit alabilirsiniz. Genellikle otobüs firmaları bagaj durumuna göre bisikletinizi alıp alamayacağına dair bir cevap verir. Eğer bagaj durumu geniş ve boş ise bisikletinizi alabilirler. Unutmamalısınız ki bisikletiniz için ekstra bir ücret isteyebilmektedirler.

otobüse bisiklet

Otobüs Bagajında Katlanmayan Bisiklet Taşıma Ücreti

Otobüs bagajında taşınmak için alınan bisikletiniz boyutuna göre eğer büyükse, bagajda fazlaca yer kaplayabilmektedir. Otobüs firması ise bu duruma karşı kendi inisiyatiflerine göre yolculuğunuz için ekstra ücret talep edebilirler. Genelde 50-100 arası bir ücret talep edebilmektedirler. Bütçeniz buna uygun olmaz ise onları ikna edebilir ve ücretsiz bir şekilde bisikletinizi götürebilirsiniz.

Otobüse Katlanır Bisiklet ile Binilir mi

Elbette. Katlanır bisikletler, katlandığında çok fazla yer kaplamamaktadır. Bunun için özel bir izin almanıza gerek kalmadan yanınızda götürebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bisikletinizin zarar görmeyeceği, üstüne valiz gelmeyeceği bir noktaya koyulması. Eğer muavin dikkat etmez ise bisikletiniz zarar görebilir. Bunun için bisiklet yerleştirilirken ve indirilirken, muavine hatırlatmalarda bulunun.

Tren ile Ulaşım Deneyebilirsiniz

Şehirlerarası trenlerin bazılarında bulunan frugon bölmesi veya frugonlarda bisikletin ücretsiz bir şekilde taşınmasına izin verilmektedir. Genellikle frugon olmayan trenlere de bisiklet alınabilmektedir fakat yolcu giriş çıkışına engel olmayacak yere konulması gerekir. Eğer bisikletiniz sığmayacak büyüklükte ise tekerleklerini söküp öyle trene koyabilirsiniz. Ayrıca TCDD Taşımacılık sitesinde belirtilen, katlanır bisikletlerin yanınızda ücretsiz bir şekilde taşınabildiği de yer almaktadır. TCDD Taşımacılık bisiklet taşımaları hakkında bilgi için tıklayın.

Yüksek hızlı tren kullanarak bisikletiniz ile bir yerden bir yere gitmeyi düşünüyorsanız, katlanır bisikletler, el bagajına ücretsiz alınabilmekte fakat katlanmayan bisikletlerin kesinlikle alınmayacağı belirtilmektedir.

Gitmeden önce kullanacağınız ulaşım aracının yetkili yeri ile görüşerek mutlaka ön bilgi alın ki mağdur olmayın.

Bir Cevap Yazın