İçeriğe geç
vpn nedir ne için kullanılır

VPN Nedir Ne İçin Kullanılır?

VPN kısaltmasının orijinal açılımı, “Virtual Private Newtwork” tür. Türkçe anlamı ise sanal özel ağ demektir. VPN, bizlere genel ağları kullanırken özel ağ bağlantısı kurma fırsatını sunar. VPN, internet trafiğinizi şifreler ve çevrimiçi kimliğinizi gizler. Bu şifreleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Böylelikle üçüncü tarafların etkinliklerinizi izlemesi ve verilerinizi çalması zorlaşır.  

VPN’in Çalışma Prensibi Nedir?

VPN, ağınızın özel olarak yapılandırılan uzakta bulunan bir servera yeniden bağlantı kurmasına izin vererek IP adresinizin gizli tutulmasına imkân sunar. Bu da demek oluyor ki siz çevrimdışı gezinirken VPN sunucusu sizin verilerinizin kaynağı durumuna gelecektir. Yaptığınız etkinliklere veya gönderilen verilere İnternet Servis Sağlayıcınız(ISS) veya üçüncü taraflar ulaşamazlar.  VPN aynı zamanda tüm verilerinizi anlamsızlaştıracak bir filtre görevi görerek üçüncü bir kişinin verilerinize ulaşması durumunda onları okunamaz hale getirir.

VPN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

1.Güvenli Şifreleme

VPN, verilerinizi yüksek korumalı bir şifreleme yöntemi kullanarak şifreler. Bu şifreleri kaba kuvvet saldırısı ile kırmak milyonlarca yıl alacaktır.  VPN yardımı ile çevrimiçi etkinlikleriniz herkese açık olan ağlarda bile gizlenir.

2. Konum Gizleme

Etkinlikleriniz VPN serverları aracılığıyla yapıldığı için serverlar bir vekil görevi görerek konumunuzu gizler ve yapılan etkinliklerde serverların konumu görünür. Üçüncü bir kişi tarafından gerçek konumunuza erişim sağlanamaz.

3.Bölgelere Özel İçeriklere Erişim

Ülkenizde erişime kapalı olan veya ülkenizde erişime açık olup başka bir ülkeden bağlanamadığınız içerikler veya siteler olmuştur. Bunlara erişebilmek için VPN’in sanal konum seçeneklerini kullanabilirsiniz. Böylelikle konumunuzu o ülkede veya bölgedeymiş gibi göstererek içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.

4.Güvenli Veri Aktarımı

Şirket dosyaları, önemli evraklar ve kişisel verilerin aktarımı güvenlik konusunda sıkıntılı olduğu için aktarımının herhangi bir yerden yapılması güvenlik açığı oluşturacaktır. Bu verilerin aktarımında VPN kullanımı verilerin şifrelenmesi ve gizlenmesi açısından bize büyük kolaylık sağlar.

 

VPN Kullanımı Yasal Mı?

VPN, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de kullanımı yasal olmayan bir yazılımdır. Bunun sebebi, kötü amaçlı kişilerin suç işleyip kimlerini gizli tutması gibi kötüye kullanımın önüne geçmektir.

Bir Cevap Yazın