İçeriğe geç

Üniversitedeyken Evlenince Kyk Borcu Silinir mi ?

Kyk Kredi borcu evlenince silinir mi? Çoğu kişi üniversitede okurken burs çıkmadığı için kyk kredisine yöneliyor. Kyk kredisi ise üniversite bittikten belirli bir süre sonra ödenmesi gerekiyor. Peki Üniversite okurken, evlenince kredi borcu siliniyor mu? Evlenince kyk borcu silinir mi?

Evlenince Silinen Kyk Borcu

Evlenince silinen kyk borcu gerçekliği yansıtmamaktadır. Evlenince, iki tarafında üniversite okuduğunu varsayarsak ve maddi zorluklar içerisinde olduğunu düşünürsek kyk borcu silinmese de, burs çıkma ihtimalini arttırıyor. Kyk burs başvurularında kriterlerden ön planda olan gelir durumu ve maaş bilgisi değerlendirildikten sonra ihtiyacınıza göre bura çıkıyor. Eğer maddi durumunuz iyi değilse burs çıkma olasılığı çok yüksek.

Evlenince Kredi Bursa Dönüşür mü ?

Hali hazırda almış olduğunuz bir kyk kredisi varsa eğer, burs başvuru süreçlerinde maalesef başvuru yapamıyorsunuz. Önce almış olduğunuz krediyi iptal etmeniz gerekli. Ardından burs başvuru süreçlerinde, tekrar burs başvurusu yapmalısınız. Unutmayın ki burs başvuru başlangıç ve bitiş tarihleri içerisinde daha önce almış olduğunuz kredi var ise onu iptal edemiyorsunuz. Anlayacağınız kredi başvurunuzu önceden iptal etmeniz gerekiyor. Bu da riskli bir durum. Burs çıkması da kesin olacak bir durum değil.

Evlenince Burs Kesilir mi ?

Burs öğrenim durumu esnasında belirtilen başarı puanının ve başarısız ders sayısının altına düşmediği sürece kesilmez. Bu durumda evlilik durumu, bursu veya krediyi etkilemez.

Kısacası evlenince burs alan kişinin bursu kesilmeyeceği gibi kredi alan kişilerinde kredi borçları silinmez. Evlendikten sonra burs başvurusu yapanların gelir durumuna göre burs çıkma olasılığı yüksektir.

Çıkan Evlenen öğrencinin kredi borcu silinmesi şartları gibi haberler tamamen asılsızdır gerçeği yansıtmamaktadır.

Kyk Kredi Borcu hangi durumlarda Silinir ?

Kyk kredi borcu, kişi vefat ederse ancak öyle silinir. Bu demek oluyor ki hayattayken paşa paşa ödeyeceğiz 🙂

Ayrıca tam teşekküllü sağlık raporu alıp, raporda hayatını çalışarak sürdüremez gibi bir ibare yazmadığı sürece ki , öyle bir raporu almak normal aklı selim bir insanın alabileceği bir rapor değildir. O sebeple kredi borcu mecburen ödenecektir.

Eğitim ile ilgili yazılara göz atmak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın