İçeriğe geç

Tek Çift Sınavı Başvuru Nasıl Yapılır ?

tek çift sınavı

Tek çift sınavı nedir?

Tek çift sınavı, lisans veya ön lisans programlarında okuyan, bir veya iki dersi kalanların mezun olmak için girdiği sınavdır.

Tek Çift Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Her üniversitenin farklı kuralları olmakla birlikte öğrencinin mezun olması gerekirken belirli bir not ortalamasının altında kalanların not yükseltmek için girebileceği veya bir kaç dersten kalanların dönem uzatmamak için başvurduğu sınavlara tek çift sınavı diyebiliriz.

Tek çift sınavına kimleri girebilir?

Tek çift sınavına girebilmek için 1 veya en fazla 2 dersten kalmış olmanız gereklidir. Eğer ikiden fazla dersten kaldıysanız tek çift sınavına giremezsiniz. Ayrıca kaldığınız dersleri daha önce almış ve nottan kalmış olmanız gereklidir. Devamsızlıktan kaldıysanız, tek çift sınavlarına başvuru yapamazsınız. Daha önce hiç almadığınız bir dersin sınavına da giremezsiniz.

Nasıl Başvuru Yapılır

Tek çift sınavları genellikle yaz aylarının başında ders bitiminden sonra ve sonbaharda üniversitelerin açılmasına doğru üniversitelerin akademik takviminde ilan edilen tarihlerde olmaktadır.

Tek çift sınavlarına başvuru yapmak için üniversitenizin akademik takvimde belirtilen tarihleri takip etmeniz gerekmekte ve o tarihler arasında, üniversitenin sitesinde bulunan veya öğrenci işlerinden alacağınız tek çift başvuru formunu doldurup teslim etmeniz gerekmektedir. Sonrasında başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına dair duyuruyu kontrol etmelisiniz. Başvurunuz onaylandıysa sınav takvimini takip ederek sınavlara girebilirsiniz.

Tek çift sınavları nasıl oluyor

Sınavlar, sınavı yapacak öğretmenin inisiyatifine göre değişmektedir. Öğretmenler okul sisteminin verdiği kurallara bağlı isterlerse videolu anlatım, sözlü sınav, yazılı sınav, çoktan seçmeli soru, karışık vb. şekillerde uygun gördüğü sınavı yapabilirler.

Sınav geçme notu kaç puan

Sınav geçme notu için okuduğunuz üniversitenin geçme notuna bakmanız gerekmektedir. Bu genelde 50-55 arası DD geçme notu sayılmaktadır fakat bazı üniversiteler geçme notunu 60 puan olabilmektedir. Geçme notu, üniversiteden üniversiteye göre farklılık gösterir.

Hangi derslerin tek çift sınavı yok ?

Staj, uygulamalı dersler, bitirme projesi, iş yeri eğitimi uygulaması gibi derslerin tek çift sınavı açılmamaktadır.

Tek çift sınavı zor mu?

Buna kesin bir dil ile zor veya kolay demek yanlış olur. Genelde mezun olunulabilmesi için biraz daha inisiyatifli, zorlayıcı olmayan sorular sorulabiliyor fakat bu sınavların çalışılmadan geçilebileceği anlamına gelmiyor.

Bir Cevap Yazın