İçeriğe geç

Su İçmenin Vücudumuzdaki Önemi

Su, dünyada ki bütün canlıların hayatta kalabilmesi ve yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli bir bileşiktir. İçeriğinde bulunan çeşitli mineraller sayesinde, vücudumuzun için gereken mineralleri, sudan doğal olarak alırız.

Peki hiç düşündünüz mü günümüzde her alanda ve her yerde olan suyun artık olmasaydı ne olacağını? Düşünmek bile kötü değil mi? Su olmasaydı muhtemelen dünya da yaşayan tek bir canlı bile olmazdı. Zaten bilim adamlarının araştırmalarına göre, dünyanın su ile var olduğunu düşünülmekte ve söylenmekte. Yani Aklınıza gelecek en küçük canlıdan, en büyük canlıya kadar herkesin suya ihtiyacı var. Peki hayati bir öneme sahip olan suyun, insan vücudu için ne gibi bir önemi var buna bakalım.

Yetişkin bir insan vücudunda %60-70 civarında su bulunur

Yetişkin bir insan vücudunda %60-70 civarında su bulunur ve insanlar hayatta kalmak için her gün belirli bir miktar su tüketmek zorundadır. Su tüketimi cinsiyete, kiloya, yaşa ve nerede, hangi iklimde yaşadığına göre değişiklik göstermektedir. Günlük olarak yediğimiz yiyecek ve içeceklerden sıvı alımı olsa da, yetişkin bir bireyin günlük olarak alması gereken su miktarı kadınlarda 2 L, erkeklerde ise 3 L civarındadır.

Bir insanın, yemek yemeden aylarca hayatta kalabilirken, su içmeden 3 gün yaşaması bile zor olduğunu biliyor muydunuz? Suyun ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

Aklınıza şu soru gelebilir, “içtiğim içecekler suyun yerini almıyor mu?” maalesef içtiğimiz içecekler suyun yerini alamıyor ve kalorili olup bizim kilo almamıza sebep olurken, bize su içmeyi unutturabiliyor. Suyu yeteri kadar tüketmediğimiz de bile baş ağrısı, halsizlik, ve metabolizmanın yeteri kadar çalışmamasından dolayı kabızlık problemleri ile karşılaşabiliyoruz.

 


Su İçmenin Vücudumuzdaki Önemi

Kalbinize İyi Gelir

Kalp, vücudunuza kan pompalamak için sürekli çalışır. Siz günlük almanız gereken suyu tüketerek kalbinizin işini daha iyi yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle, Kalp daha sağlıklı çalışır, kalp krizi riski azalır. Kalbin pompaladığı kanı, vücudumuz için gerekli besin ve oksijeni gerekli hücrelere hızlı bir şekilde hücrelere su sayesinde ulaştırır. Ayrıca kanın hacmi artar ve kalp ekstra bir efor sarf etmediği için daha geç yoruluruz.

Metabolizmayı Hızlandırır

Suyu bir arabanın deposuna konulan benzin gibi düşünebilirsiniz. Araba nasıl benzinsiz çalışmıyorsa, vücudunuzda susuz düzgün çalışmaz. Eğer yediğiniz yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olmak istiyorsanız, bol bol su içmelisiniz. Su içmenin, metabolizmayı hızlandırdığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmış. Düzenli olarak su tüketimi yapan insanların günlük 96 kalori ekstra olarak verdiği açıklanmış.

Cildi Güzelleştirir

Su, doku ve hücreleri yenilerken vücuttaki atık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ciltte esneklik sağlar, kırışıklık oluşumunu engeller. Böylelikle vücudunuz daha güzel ve sağlıklı görünüme kavuşur.

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için mutlaka su içmelisiniz. Su içmeyi unuttuğunuzu, sevmediğinizi ya da alışamadığınızı biliyorum. Ama suyun beslenmenize yardımcı olup tok tuttuğunu biliyor muydunuz? Bazen vücudumuzun su istediğinin sinyallerini anlayamayız ve acıktık sanırız, su yerine bir çok kalorili atıştırmalık yeriz. Bu durumun önüne geçmek için su içmeyi deneyin. İsterseniz suyunuza, çeşitli meyveler veya sebzeler katarak, su içmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kısaca, hayatta kalmak ve sağlıklı olmak için su içmek gerekli. Hadi şimdi bu yazıyı okudun 1 bardak su içmelisin! 🙂 Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın