İçeriğe geç

Stresten Kurtulmak İçin Yapmanız Gerekenler

İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinin bize getirdiği hareketsiz yaşam, tekdüze hayat tarzı, işsizlik ve ekonomik sıkıntılar gibi birçok sebep insanlarda stres oluşumuna neden olmaktadır. Günümüzün kötü geçmesine, sorumluluklarımızı yapamamamıza, hareketsiz ve isteksiz bir yaşam sürmemize neden olan stresin giderilmesi, stresli olan kişi ve çevresindekilerin yaşam kalitesini, hatta yaşama isteğini artıracaktır. Siz de stres ile baş ediyorsanız bu makalede bahsedeceklerim size stresten kurtulmak için yardımcı olacaktır.

Siz de stres ile baş ediyorsanız bu makalede bahsedeceklerim sizi stresinizden kurtarmak için yardımcı olacaktır.

Stresten Kurtulmak İçin Yaşam Alanımızda Yapacağınız Değişiklikler

Değişime en yakınınızdan başlayın. Her gün kalktığınızda, gün içerisinde ve uyurken zaman geçirdiğiniz eviniz sizin stres kaynağınız olabilir. Pandemi sürecinde zamanımızın çoğunu içerisinde geçirdiğimiz evlerimizde sürekli aynı yerde, aynı düzen ile geçirdiğimiz günlerimiz bize “Her gün aynı işi yapıyorum. Her gün aynı yerde yatıyorum, kalkıyorum. Hayatım böyle devam edecek.” kaygısını yaşatabilir. Bunun için yapmamız gereken birkaç şey var.

Ev Eşyalarının Düzeninin Değiştirilmesi

Öncelikle evimizin düzenini belirli periyotlarda değiştirmeliyiz. Ev eşyalarının yerlerinin değiştirilmesi insanda yenilik hissi uyandırır. Böylelikle hiçbir masraf yapmadan yaşam alanınızın yeni bir ortama dönüştüğünü hissedebilirsiniz. Hatta eşyaların çoğunun yerini değiştirirseniz farklı bir evde oturuyorsunuz hissiyatı verecektir.

Evde Kalabalık Yapan Eşyalardan Kurtularak Stresten Kurtulmak

İkinci konu ise evde göz yoran kalabalık eşyalardır. Bu eşyalar bir şekilde alınmış ve yaşam alanınıza uymasa da orada kalmıştır. Uzun süre evde zaman geçirdiğimizde bu eşyalar biz her ne kadar farkına varmasak da gözlerimizi ve beynimizi yorarak yaşam enerjimizi tüketirler. Düzensiz bir şekilde görünmeleri ise bizde düzensiz olma iç güdüsünü uyandırır. Bu sebeple evimizdeki fazlalık eşyaları satarak hem ekonomimize katkıda bulunmuş hem de evde oluşan stresli havayı azaltmış oluruz. Satamadığımız veya satmaya kıyamadığımız eşyaları ise sevdiklerimize hediye ederek onların mutlu olmasını sağlayabiliriz.

Evin Havasına ve Görünümüne Uygun Eşyalar Satın Almak

Fazla eşyanın stresi arttırdığı gibi göze hitap eden hoş dekor ürünleri ve eşyaların alınması da stresimizin azalmasında bizlere yardımcı olacaktır. Özellikle canlı tablolar, renkler ve eşyalar bizde ilham duygusunu uyandırır, harekete geçirir ve motivasyonumuzu artırabilir.

Evimizde Düzen Ortamı Sağlamak

Evimizde yapacağımız üçüncü değişiklik evde oluşturacağımız düzen ortamıdır. Eğer biz yattığımız yerde kalkıp yemek yiyor, tüm günümüzü yattığımız yerde geçiriyorsak bu da bizi strese sokarak gün içerisinde uyumaya ve iş yapmada isteksizliğe neden olur. Uyuduğumuz, yemek yediğimiz, günü geçirdiğimiz ve çalıştığımız alanın farklı ve düzenli olması gün içinde verimliliğimizi artırır. Uykudan uyandığımızda kahvaltı yapmak için yemek odasına veya mutfağa gittiğimizde bile bir iş yapmış oluruz. Böylelikle hareketsizlikten kaynaklı stresi gidermiş oluruz. Çalıştığımız alanın yaşam alanımızdan ayrı ve sadece çalışma eşyalarıyla dolu olması çalışırken konsantrasyonumuzun artmasında yardımcı olacaktır.

Evin Temiz ve Düzenli Olması

Evde her iş için ayrı bölümlerinin olması gerektiği gibi evin tüm alanlarının temiz olması, hem görünüm açısından hem de sağlığımız açısından önemli bir yere sahiptir. Ayrıca evimizin her alanının belirli aralıklarla havalandırılması yaşam alanındaki oksijenin artmasını sağlayarak rahat bir nefes alanı oluşturur. Bu da stresten kurtulmamız için bize yardımcı olur.     

Bir Cevap Yazın