İçeriğe geç

Shiba Inu Nedir

Shiba Inu

Son zamanlarda adını kripto para ile duyuran Shiba Inu gayri resmi bir kripto para birimidir. Anonim ve merkezi olmayan bu kripto para biriminin simgesi Shiba Inu’dur. Shiba Inu ise Japonya kökenli bir köpek ırkıdır. Bu yazımızda sizlere Shiba Inu köpekleri hakkında bilgi verdik.

Shiba Inu Hakkında

Tilkiye benzeyen Shiba Inu köpek ırkının kökeni Japonya’dan gelmektedir. Eskilerde Japonya’da av köpeği olarak kullanılan bu köpekler, sivri burunlu, kıvrık kuyruklu, kaslı bir yapıya sahiptirler. Kırmızımsı kahverengimsi, krem rengi ve siyah gibi renkleri vardır.

Dik ve kendine güvenen bir duruş şekilleri olan bu köpekler üzüldüklerinde veya sevindiklerinde tiz bir çığlık sesi çıkarırlar. Diğer köpeklerden daha farklı tiz bir çığlığa sahip olan Shiba Inu ırkı sadık, enerjik ve sevecenlerdir.

Apartman hayatına uyum sağlayabilirler ve genelde evcil hayvan olarak yetiştirilip sahiplendirilebiliyorlar. Fakat evcil hayvan olarak alacaksanız dikkat edilmesi gerekli konulardan biri de dört mevsimde de biraz fazla tüy dökebiliyorlar.

Sibirya kurdu tüyleri gibi orta kalınlıkta tüylere sahip olan Shibo Inu köpekleri, tüyleri sayesinde hem sıcak hem de soğuk havaya adapte olabilmektedir. Bu sebeple evcil hayvan olarak besleyenler veya beslemek isteyenler için, tüylerinin kesilmesi önerilmez.

Shiba Inu köpek ırkının ortalama yaşam süreleri 13-17 yıl arası değişmektedir.

Shibo Inu köpekleri temizliği çok severler. Sürekli kendilerini, patilerini yalayarak kendini temizlerler fakat ıslanmaktan pek hoşlanmazlar. Tüyleri de zaten su geçirmez bir yapıya sahiptir.

Zeki ve istenilen komutlara uyabilen bu ırk, keyiflerine düşkün oldukları için eğitilmesi biraz zordur. Eğitilmesi için küçük yaşta alınması gereken bu ırklar, özgürlüğü ve rahatlığı sevdikleri için onları en mutlu edebilecek şeylerden biri doğa da olmaktır.

Bir Cevap Yazın