İçeriğe geç

SAÇLARINIZIN RENGİ SİZİ DAHA YAŞLI MI GÖSTERİYOR?

Saç, bir bireyde benlik saygısı için önemli konulardan biridir. Kişisel bakım tercihlerimiz ile saçlarımız çoğunlukla kimliğimizin bir yansıması olarak değerlendiririz. Saçların iyi ya da kötü görüntüsü bir bireyi önemli derecede etkileyebilir. Saçın dokusu, uzunluğu, rengi, bireyin görüntüsünü ve karşı tarafta bırakılan imajı da etkileyebilir. Saç, özellikle kadınlarda, genç görünmek ile ve güzellik ile doğrudan bağlantılıdır. Çoğu kadın, eğer saçları kötü ise (boyanmamış, bakımsız, yapılmamış), gününün kötü bir gün olduğunu düşünebilir. Çünkü saç, insanın bir parçası olduğu gibi bir kadının da en önemli parçasıdır.

Saçlarınızın rengi sizi daha yaşlı mı gösteriyor?

Güzellik ile bağlantılı olan saçlarınızın doğal rengi veya boyalı rengi sizi olduğunuz gibi mi gösteriyor yoksa olduğunuzdan daha yaşlı mı gösteriyor? Her ne kadar farklı görünmek , güzel olmak için saçımızı boyatsak da bazen tenimize uygun saç rengini bulmak zor bir durum. Genç görünmek veya yaşınızdan daha olgun görünmek için bazı saç rengine ait püf noktalarını bilmelisiniz.

Saç kesimi ve rengi kaç yaşında göründüğünüzle alakalı bir fikir oluşturabiliyor. Birçok kadının sadece belirli yaşta olduğuyla alakalı değil, bununla birlikte saçlarınızın stili, yüzünüzün daha güzel göstermede ve çevrelemede önemli rol oynuyor.

Günümüzde saç boyatma işlemleri ile uğraşmayan kadınlar neredeyse yok denecek kadar azaldı. Durum böyle olunca doğru saç rengini bulmak, istediğiniz saç renginin size yakışıp yakışmadığını bilmek önemli bir konudur.

Olduğunuzdan daha genç görünmek istiyorsanız teninize uyumlu bir saç rengi denemelisiniz.

Yaşlı Görünmek İstemiyorsanız Açık Renk ve Açık Sarı Saçtan Kaçının

Özellikle esmer bir tene sahipseniz, fazla açık sarı saçlardan kaçınmanız gereklidir. Sarı saç ve açık tona sahip grimsi saçlar, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Sarı rengin farklı daha koyu tonlarını denemeniz gerekebilir. Eğer 20’li yaşlarınızdaysanız açık sarı veya gri saç tarzı sizi olduğunuzdan daha olgun gösterecek ve yaşınızı daha büyük gösterecektir.

Daha Genç Görünmek için Balyaj Tekniği

Daha genç bir görünüme sahip olmak istiyorsanız saçlarınıza balyaj attırın. Balyaj saça ışıltı ve yumuşaklık katar ve genç görünmede olumlu bir etki sağlar. Uzmanlarında söylediği gibi tek tip saç rengi sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Bu sebeple, balyaj ile saçlarınıza farklı tonlar ve renkler kazandırarak, daha yaşlı görünümden kurtulabilirsiniz.

Küllü Renk Tercih Etmeyin

Hangi saç rengini tercih ederseniz edin, teninizde solgun ve mat gözükecek belirli tonlar vardır. Bu tonlar, hangi yaş grubu olursa olsun güzel bir görünüm sağlamaz ve yaş ilerledikçe solgun bir ten görüntüsü katar.

Bu sebep ile saçınıza boyama işlemi yaparken küllü tonlarından uzak durmaya gayret gösterin. Küllü renkler grimsi ve yaşlı bir renk modası meydana getirebilirken, sıcak tonlar daha çok parlaklık ve ışık oluşturur. Bu nedenle olabildiğince bu havalı gözüken renk tonundan uzak durun. 🙂

Çılgın Renklerden Korkmayın

Pembe, yeşil , mor.. bu renkler sizi korkutmasın. Her ne kadar çılgınca renkler olduğu düşünülse de bunların tonlamasını iyi ayarladığınızda olduğunuzdan on kat fazla genç görünebilmeniz mümkün. Teninizin rengine göre bir yeşil saç rengi kullanmak, yüzünüzdeki kızarıklıkların bile belirginliğini azaltabileceğini biliyor muydunuz?

Saç Rengi için Cilt Tonunu Belirleme

Bazı basit, az bakım gerektiren renk ayarlamaları, sizi olduğunuzdan daha genç gösterir. Doğru saç rengini seçmek teninize bağlıdır. Cilt tonu tiplerine göre tercih yapabilmeniz için cildinizin nötr, soğuk veya sıcak tonlardan hangisine sahip olduğunu bilmelisiniz. Bunun için bazı ipuçları;

  • Yüzünüz hangi renk görünüme sahip? Soğuk tonlu bir cilt kırmızımsı ve pembe renk tonlarına sahipken, sıcak ren tonuna sahip cilt altın ve sarı tonlara sahiptir. Eğer bunu ayırt edemediyseniz, bileğinizde bulunan damarlara bakın. Yeşil renk görünüyorsa sıcak bir tona sahipsiniz, eğer mor ve mavi gibi bir görüntüye sahipse soğuk tonlu bir yapıya sahipsinizdir.

Cilt tonunuzu buldunuz ve saç rengi tercihi yapmak istiyorsunuz bu renkleri tercih edebilirsiniz,

Sıcak tonlu bir ten rengine sahipseniz, Karamel , altın kahverengi, kahverengi , çikolata, kestane gibi renkleri tek renk olmayacak şekilde tercih edebilirsiniz. Bu şekilde teninizle uyumlu genç bir görünüm elde edebilirsiniz.

Soğuk tonlarda bir cildiniz var ise tarçın, kahverengi , altın sarısı , turuncu renkler, bal ve karamel renkleri teninizle harika bir uyum sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın