İçeriğe geç

Renkler ve Yansıttığı Duygular

İnsan, konuşmadan önce görmeyi öğrenir. Gördüğümüz renkler ise duyguları yansıtmada hayatın önemli bir parçasıdır. Renkler, sosyolojik ya da psikolojik etkileşimlere neden olabilirken mesaj iletebilir ve davranışlar üzerinde etkili olabilir.

Renkler ve Yansıttığı Duygular

Renklerin Anlamları :

İnsanların bilincinde yatan hisleri ortaya çıkarmak için de kullanılabilen renkler, herkeste aynı etkiyi oluşturamayacağı gibi farklı hisleri sembolize edebilir. Mesela kırmızı renk bir başkasına göre, aşkı temsil edebilirken aynı zamanda saldırganlığı ve öfkeyi temsil edebilir.

Renklere genelde sıcak ve soğuk diye gruplama yapılır. Sıcak tonlar; kırmızı, sarı, turuncu gibi heyecan verici ve uyarıcı etkiye sahipken, Soğuk tonlarda olan mavi, turkuaz, yeşil gibi renkler huzur ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Sadece dekoratif amaçla kullanılmayan renkler, tıpta da kullanılmaktadır. Mesela hastaları sakinleştirmek için soğuk tonlarda ve uyarıcı etkisi olması için sıcak tonlarda renkler kullanılabilmektedir.

Renklerin anlamları ve yansıttığı duygular;

Yeşil: Doğal, anlayış, sakinlik, dinlendirici, sağlıklı, güven, neşe

Kırmızı: Şehvet, güç, tehlike, dikkat çekici, dik başlı, heyecan, savaşçı, cesur, kötülük

Sarı: Enerjik, iyimser, hastalık, düşüncesiz, dikkat çekici, sevecen, uyarıcı, dinamik, pozitif, ilham verici, lüks, zenginlik

Mavi: Huzur, dinlendirici, güven, başarı, sadık, hareketli, şefkatli, otorite, sınırsız, profesyonel

Siyah: Ölüm ve yas, asil, soğuk, prestij, otorite, sadelik, güç, korku

Beyaz: Sade, masum, temiz, steril, sıradan, basit, mükemmellik, saf

Mor: Egzotik, büyük, heyecan, lüks, ilham verici, yaratıcı, görkemli, hareketli, asalet, melankoli, empati

Turuncu: Tehlike uyarıcı, heyecan, coşku, enerjik, sıkıntılı, rahatsız, samimi, sıcak, şefkat, şaşkınlık, gurur

Gri: Tarafsız, basit, alçak gönüllü, saygılı, bilge, kararlı, bulutlu, işlenmemiş, negatif, depresyon

Renkler, her dili konuşurlar.

Joseph Addison

Görüldüğü üzere renkler, kullanım amacına, yerine, rengin tonlarına göre taşıdığı anlamlar farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse sarı renk, güneş gibi enerjik olmayı temsil edebilirken, tıpta ise iltihap gibi hastalığı da temsil edebilir.

Mavi, açık tonları huzur verici olabilirken mavinin koyu tonları iç karartıcı olabilir.

Dikkat etmek gerekirse, pazarlama stratejilerinde kullanılan renkler de bilinç altımızda bir uyarandır. Yemek mağazalarında kırmızı ve tonlarının kullanılması, iştah açıcı, enerjik bir uyarana sahiptir. Çikolataların, reçellerin, tatlı ürünlerinin kırmızı pakette olması da bu sebepledir. Ünlü yemek markalarının logolarında da kırmızı renkleri görebilirsiniz. Kırmızının bir başka kullanım alanı ise kumarın daha çok oynanmasına ve daha çok risk alınmasına sebep olduğundan dolayı, kumarhanelerde kırmızı tonları tercih edilmektedir.

Taksi ve araç kiralama logolarına bakacak olursak eğer orada ise sarı renkleri görmemiz mümkün. Bunun sebebi ise sarı rengin geçici, çabukluk anlamları taşımasıdır.

Kısacası, renklerin insan hayatında psikolojik ve fizyolojik olarak kattığı anlamlar fazladır. Bu sebep ile evimizde doğru renk seçimi, işimizde stratejik açıdan renkleri seçmek son derece önemlidir. Renklerin anlamlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmak bilinçaltı açımızdan daha verimli ve faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın