İçeriğe geç

Öğretim İlkeleri Testi Çöz

Hoş geldin!
15 adet soru var. Başarılar!

1. 
[Eğitim]
Nadide, beden eğitimi dersinde öğrendiği hareketlerle sağlıklı yaşama önem vermeye başlamış ve düzenli bir şekilde gündelik hayatında, bu hareketleri uygulamıştır. Bu durum hangi öğretim ilkesinin sonucudur?

2. 
[Eğitim]
Ali Öğretmen, öğrenmeyi kalıcı ve zevkli hale getirmek için için öğrencilere etkinlikler yaptırarak, "Yaptıklarımızı öğreniriz ama duyduklarımızı da hatırlamayabiliriz" fikrini savunmuştur. Buna göre öğretmenin kullandığı öğretim ilkesi hangisidir?

3. 
[Eğitim]
Sınıfta öğretmenin demokrasi kavramını anlatması için ilk olarak sınıfta sınıf temsilciliği yaptırması, yaptırırken demokrasinin bütün hususlarını uygulatması, uygulama sonunda da öğrencilerin demokrasi kavramını anlamalarını sağlaması hangi öğretim ilkesini kullandığını gösterir?

4. 
[Eğitim]
Bu öğretim sürecinde topluma uyum sağlama, sosyalleşme, toplum kurallarına uyma, özgür hür iradesiyle sorumluluk alabilme gibi konular ve etkinlikler vardır.Buna göre öğretim ilkesi aşağıdakilerden hangisidir?

5. 
[Eğitim]
Öğrencinin öğretim süreci planlanmalı, materyal ve içerik amaca en uygun şekilde olmalı, öğrencilerin enerjileri ve zamanları iyi ayarlanmalı. Kısaca emek ve süre en tasarruflu şekilde kullanılmalıdır.Buna göre öğretim ilkesi aşağıdakilerden hangisidir?

6. 
[Eğitim]
Edgar Dale’ye göre, söylediklerimiz ve yaptıklarımızın ........... hatırlarız.

7. 
[Eğitim]
Basitten karmaşığa ilkesine göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

8. 
[Eğitim]
İlköğretim dersinde, fen ve teknoloji dersi adı altında kimya, fizik, teknoloji, biyoloji derslerinin bir arada işlenmesi hangi ilke ile bağdaşmaktadır?

9. 
[Eğitim]
Kübra öğretmen derste Türkiye’nin bölgelerini anlatmak istemiş önce fiziki yapısıyla ilgili bilgi vermiş sonra görsel araç gereçleri ve harita kullanarak dersi anlatmıştır. hangi öğretim ilkesini temel almıştır?

10. 
[Eğitim]
Dersini tenefüs zili çalmasına rağmen bitirmeyen öğretmenin derslerinde anlattığı konudan bağımsız fıkralar anlatması ve konu dışına çıkması, öğretmenin hangi öğretim ilkesini ihlal ettiğini gösterir?

11. 
[Eğitim]
Program geliştirme sürecinde "ihtiyaç belirleme" çalışmalarının sonuçlarına göre yapılması, öğretim ilkelerinden hangisini ön plana çıkarmaktadır?

12. 
[Eğitim]
İlkokul 1. sınıf matematik dersinde dört işlemin sırasıyla toplama çıkarma çarpma bölme şeklinde öğretilmesi veya çıkarma işlemi yapıtırken ilk önce tek sayıları sonra iki basamaklı sayıları çıkartmayı öğretilmesi öğretim ilkelerinden hangisi ile alakalıdır?

13. 
[Eğitim]
Aşağıdakilerden hangisi öğretim ilkelerinden biri değildir?

14. 
[Eğitim]
Ercan öğretmen derste uzay kavramını öğretmek istemektedir ilk olarak mahalle-ilçe-şehir-bölge-ülke-kıta olarak öğretim yapmaktadır. Bu anlatım hangi öğretim ilkesine göredir?

15. 
[Eğitim]
Problem, örnek ve olayların mekansal ve zamansal açıdanbir düzen içerisinde ele alınması .............. ilkesidir.

“Öğretim İlkeleri Testi Çöz” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın