İçeriğe geç

Powerbank ile Laptop Şarj Etmek

Prizin olmadığı yerlerde kurtarıcımız olan powerbank ile laptop şarj edebilir miyiz? Sorusunun cevabını yanıtlayalım.

powerbank ile laptop şarj etmek

Powerbank, telefonlarımızın şarjı bitmek üzere olduğunda ve elektriğin olmadığı bir alanda hayat kurtarıcımız olabiliyor. Telefonu şarja takacak bir yer bulamadığımızda powerbank ile kolayca telefonumuzu şarj edebiliyoruz. Peki ya Laptop? Powerbank ile laptop şarj edebilir miyiz? Düşününce neden olmasın değil mi? Günümüzde hemen hemen her telefonda bulunan type-c girişleri artık laptopların giriş portlarında da yer alıyor bu da pek çok alanda kullanım kolaylığı sağlıyor.

Type-C hızlı şarj, veri aktarımı kolaylığı sayesinde 2014 yılından itibaren cihazlarda kullanılmaya başlanmış ve çift taraflı kullanım özelliği, dayanıklılığı sebebi ile birçok alanda kullanım avantajı sağlamıştır. Bu yüzden günümüzde kullanım sıklığı artmıştır.

Powerbank ile Laptop Şarj Etmek

Şimdilerde yeni çıkan laptoplara type-c bağlantı özelliği konulmaktadır. Bu özellik sayesinde telefonunuzla veri paylaşımı yapılabilir, laptobunuzu şarj edebilirsiniz. Peki ya powerbank ile şarj etmek mümkün mü? Elinizde bir powerbank var ve type-c girişi olan laptobunuz. Merak ediyorsunuz. Belki de bunu denemek için sabırsızlanıyorsunuz. Ne olacağı hakkında da bir fikriniz yok değil mi 😊 Hatta denerseniz, laptop ya da powerbank’e bir şey olabileceğinden dolayı endişe ve korkularınız var. 😊Bu yüzden sizin yerinize denedim.

Lenovo yoga creator 7 laptop’a, duracell 72 saate kadar şarj edebilen 10050 mAh powerbank’i type-c bağlantısı ile şarj etmeyi denemeye karar verdim. Sonucu çok merak ediyorsunuz biliyorum. Sonuç olarak şarj olmadı. Öyle korktuğum gibi laptop veya powerbank’e de herhangi bir zarar da gelmedi. Bir uyarı aldım “Bilgisayar şarj olmuyor. Önerilen şarj aletini ve kablosunu kullanın ve doğrudan bağlandığından emin olun.”

Aynı zamanda bilgisayarda bulunan 3 adet şarj modu ile denedim. Tasarruf modu, normal mod ve hızlı şarj modu ile denememe rağmen bütün denemelerimde aynı yanıtı aldım.

“Bilgisayar şarj olmuyor. Önerilen şarj aletini ve kablosunu kullanın ve doğrudan bağlandığından emin olun.”

Aslında Şarj edebilmesi ümidim vardı. Şu sebeple vardı, aramalara yazdığımda Duracell’in sitesinde başlık olarak “dizüstü bilgisayarlar ve …” diye bir yazı koyulmasıydı. Sitenin içerisine girdiğimde böyle bir yazı bulamadım. Buraya ekran görüntüsünü bırakıyorum.

Özet geçmek gerekirse, Dizüstü bilgisayarın pili daha güçlüdür ve şarj olması için daha yüksek voltaj gerekir. Genellikle telefon için üretilen powerbanklar ise genellikle 5V kadar güç sağlamaktadır. Powerbank kullanarak bir dizüstü bilgisayarı şarj etmek mümkündür fakat bunun için daha yüksek voltaja sahip olan bir powerbank almanız gereklidir. Eğer Laptop şarj edebilecek bir ürün arıyorsanız, laptop için özel olarak üretilmiş yüksek voltaja sahip, biraz maliyetli laptop şarj aletlerinden almanızı tavsiye edebilirim.

Powerbank ile Laptop Şarj Etmeyi Deneme Videosu İçin Tıklayınız : https://www.youtube.com/watch?v=03M6Jqtg5dU

Bir Cevap Yazın