İçeriğe geç

Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagojik Formasyon Öğretmenlik Uygulaması Stajı Farklı Bir İlde Yapılabilir mi?

Pedagojik formasyon, kendi bölümleri ile ilgili öğretmenlik yapmak isteyenlere verilen bir eğitimdir. Eğitim Fakültesi bölümü dışında herhangi bir fakülteden mezun veya son sınıf öğrencisi olan kişilerin, belirli kontenjanlar dahilinde başvurduğu, ücretli olarak verilen pedagojik eğitimdir.

Pedagojik Formasyon Öğretmenlik Uygulaması Stajı Farklı Bir İlde Yapılabilir mi?

Pedagojik formasyon öğretmenlik uygulaması stajını, formasyon aldığınız ilde yapmanız gerekiyor. ‘‘Uygulama Öğrencilerinin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge” Öğretmen uygulamalarının ilkesinde bulunan 5.G adlı maddede; 5. G) Uygulama Yerinde ve Denetimli Yapılması” prensibi olması sebebi ile pedagojik formasyon aldığınız ilin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarında staj yapabilirsiniz.

Pedagojik Formasyonda Hangi Dersler var?

Pedagojik formasyon 2 dönem yani 1 yıl sürüyor ve bu süreç içerisinde her dönem 5 olmak üzere toplamda 10 ders oluyor. Ders kredileri üniversitelere göre değişiklik gösterse de, toplam 60 kredilik dersleri başarı ile geçmeniz gerekiyor.

Sertifika Programında Yer Alan Dersler;

Formasyon sertifika programında; eğitime giriş, eğitimde ölçme ve değerlendirme, öğretim ilke ve yöntemleri, sınıf yönetimi, eğitim psikolojisi, özel öğretim yöntemleri, öğretmenlik uygulaması 1 ve 2, rehberlik ve özel eğitim, öğretim teknolojileri dersleri yer almaktadır.

pedagoijk formasyon

Formasyon Kaydında İstenen Belgeler

Ön başvuru tamamlandıktan sonra kesin kayıt için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir,

  • Fotoğraflı ve imzalı ön başvuru formu
  • 2 Adet vesikalık fotoğraf
  • Belirtilen miktardaki ücretin yatırıldığına dair dekont
  • E-devletten alınmış onaylı transkript veya öğrenci işlerinden imzalatılmış not durum belgesi
  • Mezunsanız onaylı mezuniyet belgesi

Eğer başvuruyu yapacak kişi istenilen belgeleri bizzat götüremeyecek, bir başkası onun adına götürecek ise mutlaka vekaletname formunu da istenilen belgeler arasına eklenmelidir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Pedagojik Formasyon Alabilir mi?

Evet. Yönetim bilişim sistemleri son sınıf öğrencisi iseniz veya mezun olduysanız pedagojik formasyon eğitimine başvurup aldığınız sertifika ile bilişim teknolojileri alanında öğretmenlik yapabilirsiniz.

Formasyonda staj ve ders muafiyeti için aşağıda ki dosyadan bilgi alabilirsiniz.

Açık Öğretim Fakültesi Mezunları da Formasyona Başvurabilir mi?

Yukarıda linki olan çizelge içerisinde bulunan lisans programlarının herhangi birini okuduysanız (son sınıfsanız) veya mezun olduysanız başvurabilirsiniz. Bu demek oluyor ki çizelgede yer alan bölümlerden açıköğretim fakültesi farketmeksizin başvuru yapılabilir.

Neden çoğu üniversitede formasyon eğitimi yok ?

Formasyon eğitimi açılması için üniversitelerin eğitim bilimleri fakültesi ve bölümü olması gereklidir. Eğitim bilimleri fakültesi olmayan üniversiteler pedagojik formasyon eğitimi verememektedir. Aynı zamanda eğitim bilimleri fakülteleri olup yeteri kadar öğretim elemanı olmayan üniversiteler de formasyon eğitimi veremez.

Bir Cevap Yazın