İçeriğe geç

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler

Bu yazımızda sizlere, pasaportunuz olmadan sadece T.C kimliğiniz ile girebileceğiniz ülkelerden bahsettik.

2021 yılında vizesiz pasaportsuz gidilen ülkeler

Son zamanlarda tatil yapmak için yurtdışına büyük bir ilgi oluşmaya başladı. Yurtdışına gitmek için tatil masraflarını düşününce birde pasaport almak, vize işlemleri vs. işler ile uğraşmak yorucu, maliyetli ve zaman alıcı olabiliyor. Peki, bu işlemlerle uğraşmadan pasaporta gerek olmadan sadece kimlikle bir başka ülkeye gitmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Gelin bakalım hangi ülkelere kimlikle girebiliyoruz.

Pasaportsuz Vizesiz Gidilen Ülkeler

1. Ukrayna

Ukrayna’ya girebilmek için yeni çipli kimliğiniz ile giriş-çıkış bilgilerinizi, seyahatiniz için yeterli miktarda paranız olduğunu, kalacak yeriniz gibi temel belgelerinizi göstermeniz yeterli olacaktır. Seyahatinizin 90 günü geçmemesi gerekiyor. Eğer 90 gün ve üzeri kalmayı düşünüyorsanız vize işlemlerine tabi olmanız gereklidir.

2. Moldova

2019 yılı itibariyle imzalanan anlaşma ile Moldova’ya girişte sadece kimlik kartınızı göstermeniz yeterli olacaktır. 90 günü geçmeyen seyahatleriniz vizeye tabi değildir. Eğer 90 gün ve üzeri kalmayı düşünüyorsanız vize işlemleri yapmanız gerekmektedir.

3. Gürcistan

1 yıl boyunca vizesiz seyahat hakkı veren Gürcistan’a kimliğiniz ile giriş yapabilirsiniz. Giriş esnasında, yetkililer tarafından verilen giriş-çıkış formunu doldurarak seyahat boyunca yanınızda taşımanız, kimliğiniz ile birlikte formu göstermeniz gereklidir. Not olarak önemli bir husus, eğer yanınızda 80 bin tl ve üzeri miktarda bir para bulunduracak iseniz giriş esnasında bu miktarı bildirmeniz büyük önem taşıyor. Aksi halde, bildirmezseniz çıkış esnasında sorun yaşayabilirsiniz, paranıza el konabilir.

4. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Yavru vatan olarak da adlandırılan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne T.C kimliğinizi göstererek vize gerekmeksizin seyahat edebilirsiniz.

5. Azerbaycan

2021 tarihi itibariyle Azerbaycan ülkesine T.C kimlik kartınızı göstererek 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın