İçeriğe geç

Muhabbet kuşu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Muhabbet kuşları narin ve yetenekli bir kuş türüdür. Ülkemizde hemen hemen her petshop mağazasında bulunması ve ücretinin uygun olması sebebi ile tercih edilen bu evcil hayvanlar kısa zaman içinde, size kolayca alışır ve konuşmaya başlarlar. Peki bir muhabbet kuşu almaya karar verdiniz ve muhabbet kuşları alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. O zaman bu yazımı okumanız size fayda sağlayacaktır.

muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle, “Muhabbet kuşuna bakabilir miyim?” bu soruyu kendinize sormalısınız. Gerçekten bir hayvana bakabilir misiniz? Ona sevgi gösterebilir misiniz? Kafesini her gün temizleyip, yemini suyunu düzenli verebilir misiniz? Seyahate gittiğinizde onu yanınızda götürebilir misiniz veya emanet edebilir misiniz? Bunları düşünmelisiniz. Eğer muhabbet kuşunu alıp bir oyuncak gibi kenara atıp, ilgilenmeyip, onu kafesinin içinde yaşamaya terk edecekseniz baştan anlaşmalıyız ki kesinlikle muhabbet kuşu almamalısınız. Muhabbet kuşları; ilgi, sevgi, temizlik, sorumluluk sahibi birini ister. Eğer gerçekten, her şeyini yaparım ilgileneceğim, muhabbet kuşu bana bir arkadaş olsun, evimin neşesi olsun diyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Kuş üretimi yapan bir yerden/kişiden almalısınız

Başta yazımızda belirttiğimiz gibi muhabbet kuşları narin hayvanlar. Çabucak hasta olabilen bir bünyeleri var. Ne yazık ki günümüzde petshop mağazalarının çoğu muhabbet kuşlarını ticari bir mal olarak gördükleri için sadece alım ve satımı ile ilgileniyorlar. Kuşların beslenmesine veya kafesin temizliğine dikkat etmiyorlar. Hepsini hooop aynı kafese dolduruyorlar ve bulaşıcı bir hastalık var mı yok mu bakmıyorlar. Varsa da hepsine bulaşıyor, satın alındıktan 2-3 hafta sonrada maalesef sebebini bilmeden ölüyorlar. Tabi sözümüz meclisten dışarı.. Hepsi öyle olmasa da muhabbet kuşunu alırken kuş üretimi yapan kişilerden almanız daha doğru olur. Öyle bir seçeneğiniz yok ise temiz güvenilir bir petshop bulmanız ve oradan almanız en doğru seçenek olacaktır.

Sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz

Muhabbet kuşu almak için gittiğinizde ilk bakmanız gereken şey sağlıklı olup olmadığıdır. Peki sağlıklı olup olmadığını nasıl anlayacağız dediğinizi duyar gibiyim. İstediğiniz kuşu seçin ve bir süre gözlemleyin. Hareketli bir şekilde mi duruyor yoksa sürekli uyku halinde gibi halsiz mi duruyor buna bakmalısınız. Uyku halinde duruyorsa biraz onu hareket ettirmelisiniz gerçekten uyuyor mu yoksa bir sorun mu var bunu bilmeniz gerekli. Muhabbet kuşları doğası gereği hareket etmeyi, oyun oynamayı severler. Yeri geldiğinde elbette uyurlar fakat gün içinde uyumak istemesi normal bir durum değildir.

Bir başka bakmanız gereken durum ise tüyleridir. Tüylerinin tam olup olmadığına bakın. Kuyruk uzunluğu ve kanat kısmında ki tüyleri tam olması gerekli. Tüylerinde eksiklikler var ise muhtemelen bulaşıcı ve ölümcül bir hastalığı olabilir.

Yavru kuşlarda olsa, tüyleri gür ve tam oluyor. Tüy dökme mevsimindeki kuş ise vücudundaki sert sivri çıkan tüylerden anlaşılıyor. Yani çok rahat bir şekilde seyrek tüylü olan hastalıklı kuşu ayırt edebilirsiniz.

Yavru olmasına dikkat etmelisiniz

Yavru muhabbet kuşlarını alıştırmak, yetişkin muhabbet kuşlarına göre çok daha kolaydır. Muhabbet kuşları kolay evcilleştirilen fakat bir o kadarda ürkek hayvanlardır. Size alışkın olmayan yetişkin bir muhabbet kuşu sizden hep korkarak kaçar. Sizi tehdit olarak görür ve sizi dinlemez. Bu durum size alışmasını imkansız hale getirir. Bu yüzden yavru muhabbet kuşu seçmek, size alışma sürecini kolaylaştırır. Sizi ailesi bileceği için sizin şefkatli kollarınızda size güvenerek alışır.

Erkek muhabbet kuşları daha konuşkan olur

Dişi muhabbet kuşları, erkeklerine göre daha hareketsizdiler ve konuşmaları biraz zaman alır. Muhabbet kuşu seçiminizde önemli olan bu durum tamamen sizin tercihinize kalmış. Genellikle net anlaşılır kelimeler kullanılmasından ve hareketli olmasından dolayı erkek muhabbet kuşu tercih ediliyor.

Muhabbet kuşunun türü ve özelliğine göre seçim yapabilirsiniz

Muhabbet kuşlarının, ülkemizde farklı türleri bulunmakta. Her türün kendine has özellikleri olduğu için seçim yaparken türünü göz önünde bulundurmanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü muhabbet kuşu özellikleri, renkleri, gagası, tüyleri, kuyruk uzunluğu ve konuşmaya yatkınlığı türlerine göre farklılık gösterebilmektedir.

“Muhabbet kuşu alırken nelere dikkat etmeliyiz?” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın