İçeriğe geç

Motosiklet Türleri, Tarzları ve Özellikleri

Motosikletin tanımı, bir veya iki kişilik, iki tekerleğe veya üç tekerleğe de sahip olabilen bir ulaşım aracıdır. Ulaşım aracından ziyade bazılarımız için motosiklet bir tutkudur ve bir yerden bir yere ulaşım aracı gibi görülmez. Sırf Rüzgarı hissetmek ve motosiklet sürmek için yola çıkılır. Durum böyle olunca, hangi tarza sahip olduğunu bilmek ve ona göre bir motosiklet kullanmak önem arz ediyor. Eğer motosiklete merak saldıysanız ve türleri hakkında bir fikriniz yok, araştırmalar yapıyorsanız doğru bir yazıdasınız. Bu yazımızda motosiklet türleri, tarzları ve özellikleri konusundan bahsettik.

Motosiklet Türleri, Tarzları ve Özellikleri

Motosiklet türleri, tarzları ve özellikleri bakımından kategorilere ayrılmaktadır. Commuter, cub, scooter, chopper, naked, supersport, adventure, cross/enduro, street bike, touring, crusier ve tarzlara özel tasarım bir çok kategori bulunmaktadır.

Commuter

İngilizcede Commuter, her gün bir yere gidip gelmek gibi anlamlar taşır. Kelime anlamı ile uygun olan bu tür motorlar az yakan günlük kullanım motorlarıdır. Sürekli şehir içi dolaşmaya, işe gidip gelmeye veya ticari kullanımda az yakmasından dolayı kurye motoru olarak kullanılmaya uygundur. Bu motorların fiyatları uygun olması yanı sıra düşük hacimli motorlara sahip olmasından dolayı 100cc altı vergiden muaf veya 50 cc otomobil ehliyeti ile kullanılan versiyonları da bulunmaktadır. Genellikle sakin gaz tepkileri ve hafif olmalarından dolayı başlangıç motoru olarak seçilen motor türleridir.

Cub

Cub yarı otomatik veya manuel versiyonları bulunana scooter ile vitesli motorların karışımı bir dizayna sahip motor türüdür. Scooterdan vitesli motora geçmek isteyen kullanıcılar veya yeni başlayanlar için ideal bir motor türüdür. Kısa mesafe kullanımı için uygun ve az yakmasından dolayı şehir içinde sık kullanılan modellerdir. Az yakmasından dolayı kurye motoru olarak da tercih edilmektedir. Yarı otomatik versiyonlarında vites vardır fakat debriyaj bulunmamaktadır. Bu özelliği ile kısa mesafelerde hızlı ulaşım imkânı sağlamaktadır. Uzun mesafe kullanımı için uygun olmasa da ekonomik olmasından dolayı çok fazla talep görmektedir.

honda cub

Scooter

Scooterlar rahat kullanımı ve konforu sayesinde çok fazla kullanıcı kitlesine sahip bir motor türüdür. İki tekerlekli ve üç tekerlekli versiyonları olabildiği gibi birçok yol koşuluna uygun çeşitli motor hacimlerine sahip versiyonları ile çok geniş bir kitleye hitap etmektedir. Düşük hacimli motora sahip scooterlar düşük yakıt tüketimine sahiptir ve gündelik kullanımda rahat seyahat etmenizi sağlarlar. Bu tür motorlar yeni başlayan ve vitese alışık olmayan kişilerin tercihi olurken aynı zamanda şehir içi ekonomik ve rahat motor arayan kullanıcılar ile kuryeler tarafından da çokça tercih edilmektedir. Maxi scooter olarak tabir edilen motor hacmi bir tık yüksek olan motorlar ise yakıt tüketimi açısından daha maliyetli olsalar da uzun yol yapacak kişiler ve şehir içi hızlı ve konforlu ulaşıma ihtiyaç duyanlar için doğru bir seçenektir. Bu motorların bazıları bir touring motorla yapılan seyahatler kadar konfor sunabilir. Bu motorlar kalite ve fiyatları arttıkça çok fazla özelliğe sahip olabilmektedir. Gelişen teknolojinin etkisiyle scooterların bazıları uzun yolda konfor sunarken bazıları spor bir motor neredeyse viraja yatabileceğiniz özelliklere sahip olabilir. Hatta günümüzde adventure sınıfına giren arazi kullanımına uygun scooterlar da bulunmaktadır.

Naked

Naked motorların İngilizce kelime anlamı çıplak motosikletlerdir. Çıplak motosiklet adını, motor bloğunu kapatacak grenajları olmamasından dolayı almıştır. Bu motosikletlerin motor kısmına iki taraftan da rahatça ulaşabilir ve motor üzerinde serbestçe çalışabilirsiniz. Bu tür motorlar daha çok street bike yani cadde motorlarına benzerlik göstermektedir. Güçlü fakat tasarım olarak supersportlar kadar iyi bir aerodinamiğe sahip olmayan motorlardır. Hızlı sürüşlerde denge bozulmazı yaşatmazlar veya çok fazla savrulmazlar fakat sürücüye rüzgârı çok fazla hissettirirler. Bu sorunu tur camı, elcik koruması gibi aksesuarlar ile çözmek mümkündür. Şehir içi ve şehirlerarası kullanım için uygundur.

Street Bike

Street Bike motosikletlerin İngilizce kelime anlamı cadde motorlarıdır. Şehir içi caddelerde rahat hareketlere izin verir. Motor karakteristik olarak atik bir yapıya sahiptir ve ani gaz tepkimeleri ile şehir içinde kolay sollama ve ani manevralara imkân sağlamaktadırlar. Güçlü ve torklu olmasından dolayı ani hızlanma yapabilmenize olanak sağlar. Başlangıç motoru olarak kullanıma uygun değildir. Ağırdır ve gidon ve gaz hassasiyeti yüksektir. Pahalı ve yakıt tüketimi yüksek araçlardır.

Cross/Enduro

Enduro motosiklet denilince akla gelen en belirli özellikler büyük çaplı ve dişli lastikler, tur camları, elcik korumalar ve yüksek sele boyudur. Ülkemizde enduro motosikletler, cross motor olarak da adlandırılır. Bu terim adını arazi, kır anlamına gelen ingilizce cross sözcüğünden almıştır. Fabrika çıkışı haliyle, aynı motor hacmine sahip bir naked veya bir supersport motorun hız performansını veremezler fakat yüksek tork değerlerine sahiptirler ve arazi kullanımı için idealdirler. Enduro türü motosikletler iki zamanlı ve dört zamanlı olmak üzere ikiye ayrılır. İki zamanlı enduro motorlar güçlü, hafif ve dayanıklı olması sebebi ile motokros yarışlarında kullanılmaktadır. Yarışların dışında ise hobi olarak arazide kullanabileceğiniz araçlardır fakat pahalı bir hobidir. İki zamanlı motorlar basit sistemli motorlara sahip oldukları için aynı güce sahip dört zamanlı motorlara oranla daha hafiftirler.

Adventure

Adventure ingilizce kelime anlamı macera demektir. Eğer bir maceraya atılmak istiyorsanız planınız ne olursa olsun, hangi yollardan gitmek istiyorsanız isteyin size eşlik etmek için tasarlanmışlardır. Adventure motorlar günümüz teknolojisinde farklı yol türleri için kendini uyarlayabilir sürüş sistemlerine sahiptir. Örneğin kum moduna aldığınızda tekerlek dönüş tepkileri, frenleme tepkileri, amortisör yumuşaklığı ona göre uyarlanır. Bu motosikletler genellikle uzun yol sürüşlerinde kullanılır çünkü şehir içi kullanımda yüksek yakıt tüketimine sahiptirler ve aynı zamanda pahalı ve değerli oldukları için kullanıcılar genellikle bu motorları yormak yerine bu motorun yanında bir tane de ekonomik motor alırlar.

SuperSport / Racing

SuperSport motosikletler İngilizce kelime anlamı süper spor motorlardır. Ortaya çıkış amacı pistlerde yarışmak ve hız yapmak olan bu motorlar günümüzde düşük hacimli ve yüksek hacimli seçenekleri ile trafikte kullanıma uygun hale getirilmişlerdir. Başlangıç motoru olarak tercih edilebilecek maksimum hızı 125-130’u geçmeyen varyasyonları bulunmaktadır. Bu motorlar başlangıç seviyesine uygunken NO2 ile beslenebilen turbo motorlara sahip varyasyonları da bulunmaktadır. Fabrika çıkışı güçlü bir SuperSport ile 2.viteste gaz manetine ufak bir dokunuş yaparak başlangıç seviyesi SuperSport motorların maksimum hızını fazlaca geçebilmeniz mümkündür. Birçok seçeneği bulunan bu motorlar çok konforlu bir oturuş pozisyonuna sahip olmasa da aerodinamik açıdan optimum düzeyde planlandıkları için ağrı sızı yapmadan hızlı bir şekilde ulaşacağınız yere sizi götürebilir. Her tarafı pahalı grenaj kaplı bu motorları düşmelerde grenajlarını korumak için koruma barı kullanılır. Bakımlarını yapmak ve motora ulaşmak için her seferinde grenajlarını sökmek ve yeniden monte etmek yeni başlayanlar için dezavantaj olabilir.

Touring

Touring motosikletler uzun yolda konforlu sürüş yapabilmeniz için tasarlanmış motorlardır. Ağırlıkları yüksek ve dengeli motosikletlerdir. Yük kapasitesi yüksektir. Genellikle geniş ve konforlu sürücü ve artçı koltuğuna sahiptirler. Bazı modellerde koltuk ısıtma, multimedya paketi, ses sistemi ve güç çıkışları mevcuttur. Günümüzde yüksek teknolojiye sahip olan bu motorlar yolculuğu en rahat ve eğlenceli şekilde geçirebilmeniz için tasarlanmıştırlar.

SportTouring

Sport Touring motosikletler hem uzun yol gidebilmek hem de spor sürüş hissiyatını yaşayabilmek için tasarlanmış çanta takıp uzun yola çıkabileceğiniz yol motorlarıdır. Touring motosikletlere göre daha sıska ve hafiftirler. Sele boyu yüksek tasarlanmışlardır. Dişli lastik ile günümüzde Adventure kategorisine dahil edilmişlerdir.

Cruiser

Cruiser motosikletler kastor açısı yüksek, sele boyu çok düşük, yere yakın fabrika çıkışlı motor modelidir. Düşük hızlarda seyreden, tork gücünü sürücüye sonuna kadar hissettiren, neredeyse tamamı v-twin motora sahip motosikletlerdir. Bu motosikletlerin bazılarında cruise kontrol sistemi bulunmaktadır. Seyahat için idealdir.

Chopper

Her ne kadar cruiser motorlarla aynı olduğu düşünülse de chopper motorlar, kişiselleştirilmiş, özel tasarım motorlardır. Şase tipi cruiser motorlarla aynıdır veya yakındır. Genellikle arka süspansiyonu yoktur veya kısadır. Kişiye özel tasarımdır, bir kopyası daha yoktur. Uzun gidonu, özel tasarım yakıt deposu, boyası, farları ve sissy barları ile ayırt edilmesi mümkündür. Araca özel boru egzoz tasarımları vardır. Genellikle V-twin motora sahiptir ve çift boru egzoz kullanılmaktadır. Özel tasarım egzoz borusunun kıvrımlı şeklinden dolayı egzoz boruları sürücüye ısıyı iletmesin diye cam elyafı egzoz sargı ile sarılıdır.

Cafe Racer

Cafe Racer motorlar 1960’ların başında yarışlarda kullanma amacı ile üretilen kişiselleştirilmiş motorlardır. Günümüzde hepsinin kendine has olması ve kişiselleştirilebilir olması ve hiçbir motora benzemeyen Retro tasarımlı motorlar olduğu için yüksek dikkat çekmesi açısından tercih edilmektedir. Günümüz yarış motorları yanında sönük kalan hızı ile yarışa uygun olmasalar da 60’ların havasını taşıması ve bir kültürün devam etmesi açısından önemli bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

Bir Cevap Yazın