İçeriğe geç

Migren Neden Olur? Migreni Ne Tetikler

Migren, çeşitli sebeplere bağlı oluşan baş ağrısıdır. Kişi migren olacağını önceden oluşan baş ağrısı semptomları ile hissedebilir. Eğer migren oluşumunda herhangi bir müdahale yapılmaz ise migren, mide bulantısı ve kusma ile günlük yaşamı etkileyecek seviyede ilerler.

Migren Neden Olur?

Migren genelde 20’li yaş sonralarında ortaya çıkan, stres ve genetik faktörlerden dolayı olan bir baş ağrısıdır. Başın bazı bölümlerinde nörolojik olarak ortaya çıkar.

migren tedavisi

Migren tedavisi

Migren yok olur mu? Migrenin ameliyatı var mı?

Maalesef ki migren yok olmaz. Günümüzde teknoloji ilerlese de daha migreni yok edecek bir yöntem geliştirilmedi. Migrenin herhangi bir ameliyatı yok fakat bazı doktorlar botoks uygulamasının migren ataklarının önüne geçtiğini söylemektedir. Migren tedavisi için ilaç, doktor tavsiyeleri, bitkisel yöntemlere başvurulmaktadır. Migren yok olmasa da atakların önüne geçmek son derece önemlidir.

Migreni Ne Tetikler ?

Migreni stresli bir yaşam tarzı tetiklemekle birlikte yediğiniz içtiğiniz yiyecekler de buna ek olarak migreninizi tetikleyebilir. Peki hangi yiyecekler migreni tetikler?

Peynir ve Süt Ürünleri

Genellikle peynir ve süt ürünleri tüketmek migreni tetikler ve migren oluşumuna zemin sağlar. Bazı kişilerde peynir tüketmek ve süt ürünleri kullanmak migreni tetiklemeyebilir. Bu tamamen kişinin bünyesine göre değişebilir. Peynirlerin içerisinde bulunan tiramin sebebiyle baş ağrıları oluşmaktadır. Çok tuzlu peynirler de baş ağrısıyla bağlantılı olabilmektedir.

Fazla kahve tüketimi

Kahve tüketmek migrene iyi gelse de fazla kahve tüketmek migren için iyi bir fikir olmayabilir. Kahve içeriğinde bulunan kafein sayesinde baş ağrısına iyi gelebilir fakat kahvenin günlük alınabilecek dozdan fazlasını almak migrenin oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Aç Kalmak Migreni Tetikler

Bazı yiyecekler migren oluşumunu tetiklediği gibi vücudu aç bırakmakta migreni tetikler. Vücudunuzu aç bırakmayın. Aç kalmak vücudunuzu bitkinleştirir, baş ağrılarına yol açar. Dengeli ve düzenli beslenmek migren ataklarınızın önüne geçebilir.

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum vücudumuz için olmazsa olmaz minerallerden bir tanesidir. Magnezyum eksikliğinde baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kas ağrıları, halsizlik ve bitkinlik oluşur. Magnezyum ile bağlantılı olan migrenin tetiklenmesini istemiyorsanız magnezyum değerlerinizin düşmemesine ve günlük magnezyum miktarını almaya özen göstermelisiniz.

Migren Tavsiyeleri

Migren olduğunuzu hissettiğiniz zaman, ilerlememesi için hemen karanlık ve sessiz bir ortama geçin ve bol bol su için. Baş ağrısını yatıştırıcı bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Unutmayın ki migreni tetikleyen en önemli unsurlar, göz yorgunluğu, gözün fazla ışığa maruz kalması olabilir. Migren olduğunuz zamanlar telefon, televizyon ve laptop gibi teknolojik araçlarla ilgilenmeyin. Bu ürünlerin yaydığı mavi ışık migreninize hiç iyi gelmeyecektir. En önemlisi de bir doktordan tavsiyeler alın. Bu işin uzmanları size daha doğru yönlendirmeler yapacaktır. Buna bağlı tavsiyeler ve ilaçlar sayesinde migren ataklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Migren ile başa çıkma yolları adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

“Migren Neden Olur? Migreni Ne Tetikler” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Migren ile başa çıkma yolları • Hayatın İpuçları

Bir Cevap Yazın