İçeriğe geç

Migren ile başa çıkma yolları

Migren atağı hayatı önemli derecede etkileyen baş ağrılarından biridir. Başlangıcı tam olarak neye bağlı olduğu bilinmese de üzüntü, yoğun stres migreni tetikleyebilmektedir. Genellikle 20’li yaşlardan sonra ortaya çıkar. Migren, genetik olabileceği gibi stresli bir yaşam tarzı ile de oluşabilmektedir.

Migren atakları ile baş etmek için bazı bitkisel yöntemlere başvurulabilir ayrıca migren olduğu dönemler üzüntü ve stresten uzak durulmalıdır. Migrenin henüz tam olarak kaynağı bilinmese de kesin çözüm oluşturan bir ameliyatı bulunmamaktadır. Migreni tetikleyen yiyecek ve içeceklerden de uzak durmak migrenin kronikleşmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Migren olduğumu nasıl anlarım? Migren Belirtisi Nedir?

Genellikle migren yoğun şiddetli baş ağrısı olarak ortaya çıkar. Eğer migrene müdahale edilmez ise mide bulantısı ve kusma ile devam ederek günlük yaşamı iş yapamayacak seviyede etkiler. Migrenin başlangıç seviyesi baş ağrısıdır. Migren olan kişi seslere ve ışığa karşı yüksek hassasiyet yaşar.

Migrene ne iyi gelir ?

Migren ile başa çıkma yolları ve yöntemleri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Migren olan kişi kendini tanımalı ve ona göre bir yaşam tarzı oluşturmalıdır. Migren atakları için yöntemlerin bazıları farklılık oluştursa da genel olarak migrene iyi gelmesi açısından aşağıda bulunan yöntemler kullanılmaktadır.

Okumadıysanız Migren Neden Olur? Migreni Ne Tetikler adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

Karanlık Ortam

Çoğu kişinin migreni göze bağlı oluşmaktadır. Göz yorgunluğu, gözün fazlaca ışığa maruz kalması baş ağrısına yol açar ve bu durum migreni tetikler. Eğer gözünüzden başınıza kadar şiddetli bir ağrı oluştuysa hemen kendinizi güneş olmayan, karanlık bir odaya atmanız gerekmektedir. Eğer karanlık bir ortam bulamıyorsanız, gözünüze göz bandı takabilirsiniz. Karanlık bir ortam migrene en dinlendirici ve iyi gelen yöntemdir.

Kahve Tüketimi

Türk kahvesi, neskafe veya filtre kahve tüketin. Hangi tür kahveyi seviyorsanız o tür bir kahve içebilirsiniz. Migren olduğunuzu hissettiğiniz zaman bir bardak kahve tüketin. Kahvenin içeriğinde bulunan kafein sayesinde oluşan baş ağrınız ilerlemeden dinecektir. Bu yöntemi migren başlangıcında yaparsanız migren atağınızın önüne geçmiş olabilirsiniz.

Ayrıca kahveniz dozunu ayarlamak önemlidir. Çok fazla kahve tüketmemeye özen göstermeniz gereklidir. Fazla kahve tüketirseniz de, migrenin tetiklenmesine yol açabilir.

migrene kahve iyi gelir mi

Biberiye Çayı

Biberiye çayı tüketin. Bu yöntemi daha önce duymamış olabilirsiniz. Biberiye yapraklarının baş ağrısına en etkili yöntemlerden biri olduğu son zamanlarda sık sık konuşuluyor. Migreni önemli ölçüde yatıştıran biberiye çayı, migren hastalarının favori içeceği olabileceğine inanılıyor. 5-6 adet biberiye yaprağını bir cezvede 7-8 dakika kaynatıp içtiğinizde migren ataklarını önlemeye yardımcı oluyor.

biberiye çayı migrene iyi gelir mi

Su tüketimi

Vücudun belirli bir su alımına ihtiyacı vardır. Eğer yetişkin bir birey için belirli olan su tüketimini karşılamaz iseniz vücutta baş ağrıları oluşmaya başlar. Bu baş ağrıları ise migreninizi tetikler. Baş ağrıların önüne geçmek için, suyun önemi büyüktür. Bu sebeple günlük miktarda su tüketiminizi ihmal etmeyin.

Su içmenin vücudumuzdaki önemi adlı yazımızı okumadıysanız okumak için tıklayınız.

“Migren ile başa çıkma yolları” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Migren neden olur? Migreni ne tetikler • Hayatın İpuçları

Bir Cevap Yazın