İçeriğe geç

Kaşıntının sebebi uyuz hastalığı olabilir mi?

Sürekli kaşınıyorsanız ve kaşıntınız uzun süredir devam ediyorsa, geceleri de bu kaşıntı şiddetleniyorsa uyuz olabilirsiniz. Bu yazımızda kaşıntının sebebi uyuz hastalığı olabilir mi? Adlı konumuzdan bahsettik.

Kaşıntının sebebi uyuz hastalığı olabilir mi?

Uyuz hastalığı, kaşıntılarla birlikte döküntülerin olduğu insandan insana bulaşan parazitik bir hastalıktır. Genellikle kış aylarında görülen bu hastalık, toplu yaşama alanlarında sıklıkla rastlanabilir. Aşırı kalabalık ortamlar, evsiz yaşam,
kötü beslenme, göç, kötü hijyen gibi faktörlerden dolayı çabucak bulaşabilir. Bulaşma, genellikle 10-15 dakika gibi bir sürede deri teması ile gerçekleşir. Bazı kısa süreli 5 dakika ve altı temaslar düşük olasılıkta olsa dahi bulaşabilir. Temas, yalnızca tokalaşma ile değil, mağazalarda kıyafet denemeleri, toplu dans ortamları, yastık, yorgan vb. gibi bir çok obje yolu ile bulaşabilir. Uyuz, bulaştıktan sonra 1 ay içerisinde belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Uyuz parazitleri cansız objelerden bulaşır mı?

Uyuz hastalığına neden olan bu parazitler dış ortamda, cansız objelerde yaşama süreleri en az 36 saattir. Ortam nemli ve serin ise yaşama süreleri uzayabilir.

Uyuz hastalığının en belirgin ve sık rastalanan belirtisi: Kaşıntı

Uyuz hastalığı belirtilerinde en erken ve en sık rastlanan durum kaşıntıdır. Kaşınmanın şiddeti giderek artar. Sıcak su da kaşınmanın şiddetini arttırır.

Hayvan uyuzu insana bulaşır mı?

Köpek, deve, kedi, at ve başka hayvanlarda görülen hayvan uyuzu insana bulaşabilir ancak çok fazla bir belirtisi olmaz, insan vücudunda çoğalamaz.

Uyuz Tedavisi İçin İlaç

Bu hastalığın tedavisinde genel olarak, eczanelerde satılan %5 permetrin krem önerilmektedir. Önerilen bir başka krem ise Kwelleda %5 kremdir. Eğer uyuz için kullanılan bu kremler fayda etmiyorsa dokturunuzun yazdığı özel reçete ile eczanelerde yapılan özel karışım temin edebilirsiniz.

Uyuzdan kurtulmak için, evi bol bol güneşlendirmeli, bütün çamaşırları kaynar su da bekletip yıkanmalıdır ve kurutulup ütülenmelidir. Gerekirse çamaşırları, yastık ve yorganları vakumlu poşetlerde, hava almayacak şekilde 3 gün boyunca bekletilmelidir. Gerekirse eşyalarda poşetlenmelidir. En önemlisi de psikolojik olarak bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Genellikle bu durum, insanı psikolojik olarak fazlasıyla etkilemektedir. Sakin kalmalı ve sürekli takıntı haline getirip psikolojik çöküntüye girmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın