İçeriğe geç

Karıncalar ile Başa Çıkma Yolları

Karıncalar, çalışkan ve böcekler sınıfında en büyük beyne sahip olan canlılardır. Dünya da bilinen 35 binden farklı türe sahip olan karıncalar; genellikle ilkbahar yaz aylarında ortaya çıkarlar, kışın uykuya geçerler. Koloni halinde gezen bu hayvanlar, oldukça sosyaldir ve hemen hemen her yerde kendilerini de yuvalarını da görebiliriz. Etrafımızda olan bu minik hayvanların ülkemizde bulunan türleri genellikle zararsızdır. İnsana herhangi bir zararları yoktur, aksine faydalı hayvanlardır. Sadece davetsiz misafir oldukları ve her yere grupça gittikleri için pek sevilmezler. Her ne kadar evimizde bu tayfayı görmek istemesekte bir şekilde evimizi istila edebiliyorlar. Yiyeceklerimizin içine girebiliyorlar, hatta evin 9. katına kadar bile gelebiliyor bu minik çalışkan koloniler.

Öncelikle başta da belirttiğimiz gibi ülkemizde yaşayan siyah renkli ve minik olan karıncalar genellikle zararsızdır. Tabiatın bir parçası olan bu canlıları öldürmek en son düşünülmesi gereken bir aşama olmalıdır. Fakat artık evinizi istila ettiyse yiyecek ve içeceklerinizin içine giriyorsa son çare karıncadan kurtulma yollarını denemektir.

Bu yazımızda evinizi istila etmiş bir karınca ile başa çıkma yollarından bahsettik.

Genelde karıncalar yere düşen kırıntılara ve ağzı açık yemeklere gelirler. Evinizi sık sık süpürmeniz, yerleri deterjanlayıp silmeniz, yemeklerin kapaklarını kapatmanız bu minik dostlarımızın gelmesini engelleyecektir.

Karınca ile Başa Çıkma Yolları

Karınca istilası henüz yeni başladıysa işiniz çok daha kolay olacaktır. Fakat karıncalar artık dolaplara ve yiyeceklerin içine kadar geldiyse öncelikle tüm dolapları ve yiyecekleri temizleyerek işe başlamanız gerekmektedir. Ardından bu önerileri uygulayabilirsiniz.

1. Tarçın

Tarçın hoş ve aromatik kokulu bir baharattır. Bizim için hoş kokulu olan bu baharatın kokusu karıncalar için itici özelliğe sahiptir. Gıda ürünü olarak kullandığımız tarçının üç halini karıncaları evimizden uzak tutmak için kullanabiliriz. Bunlar kabuk tarçın, toz tarçın ve tarçın yağıdır. Toz tarçını karıncaların geldiği kapı önlerine ve pencere kenarlarına serpebilirsiniz. Kabuk tarçını ise saksı diplerine ve eve giriş yapabilecekleri yerlere koyabilirsiniz. Tarçın yağını su ile seyreltip sprey şişesine koyarak püskürtme yöntemi ile karıncaların geldiği güzergah ve eve girdikleri yerlere püskürtebilirsiniz. Aynı zamanda yağını seyreltmeden karıncaların gelmesini istemediğiniz yerlere sürerek karıncaları uzak tutabilirsiniz.  

karıncaları kaçırmada tarçın
2. Sirke

Evinizi karınca istilasından temizledikten sonra özellikle karıncaların geldikleri yerleri suyla seyreltilmiş sirke ile silerseniz hem karıncaların koloni için arkasında bıraktığı izleri kaybetmiş olacaksınız hem de karıncaların hoşlanmadığı bir koku bırakarak sildiğiniz yerlere gelmelerini engellemiş olacaksınız.

3. Limon

Limon suyunu sprey şişesine doldurarak karıncaların yuva yaptıkları yerlerin üzerine sıkarsanız bu, onları rahatsız ederek kaçmalarını sağlayacaktır. Bu şekilde karıncaların geldikleri yerlere, yüzde 70 limon suyu yüzde 30 su ile yapacağınız karışımları sprey şişesi yardımı ile püskürtürseniz karıncaların uzaklaşmasını sağlamış olursunuz. Limon kabuğu kurusunu da bitki diplerine ve ev girişi dışına bırakabilirsiniz bu işlem de karıncaların uzak durmasını sağlayacaktır.

sirke sprey ve limon sprey karınca kaçırma
4.Kanola Yağı

En etkili yöntemlerden biri olan kanola yağı sayesinde karıncalardan kurtulabilirsiniz. Kanola yağını bir boya fırçası yardımı ile karıncaların geçtiği yollara sürün. Kanola yağını sevmeyen bu canlıların bir daha gelmediklerini göreceksiniz.

Bundan sonraki yöntemleri son çare olarak kullanmanızı öneririm.

5. Kabartma Tozu

Eğer karıncaların gittiği yerler belli olmuyorsa, her yerdeler ve yiyeceklere giriyorlarsa bu karışımı yapabilirsiniz. Kabartma tozu, karbonat gibi asitliği dengeleyici bir yapıya sahiptir. Karıncaların sindirim sistemi ise asidik bir yapıya sahiptir. Bu sebeple eğer kabartma tozu yerlerse ölürler. Bunu yapabilmeniz için kabartma tozunu pudra şekeri ile karıştırarak belirli bölgelere dökerseniz karıncalardan kalıcı olarak kurtulmuş olursunuz.

kabartma tozu karınca kurtulma
6. Mısır Unu

Mısır unu karıncaların sindirim sistemine zarar vererek karıncaları öldürür. Hızlı sindirilmediği için karıncalar mısır unu tanelerini yuvalarına taşır ve eğer evi istila ettilerse bu yuvadaki karıncaların da ölmesini sağlar. Bunu da yine pudra şekeri ile karıştırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde karıncalar için çekici bir hal almaz ve karıncalar mısır ununu yemez.

7. Boraks

Boraks güçlü bir leke çıkarıcı toz ve dezenfektandır. Toz boraks ve pudra şekeri karışımını karıncaların geldiği kenar ve köşelere dökerseniz. Karıncaların bu tozu yemesini sağlamış olursunuz. Bu karıncaların ölmesini sağlar.

Tabiatın bir parçası olan bu minik çalışkan hayvanları kesinlikle öldürmenizi önermiyorum!!

8. Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı birçok böcek için ölümcül özellik taşır. Su ile seyreltilmiş bulaşık deterjanı alerjen olmayan ve insan vücudu için çok daha az toksik madde içeren bir böcek öldürücü ilaç özelliği taşır. Bunu sprey şişesine koyarak karıncaların üzerine püskürtürseniz karıncaların ölmesini sağlayabilirsiniz.

!!! Yukarıda belirttiğim, karıncanın ölmesine yol açan yöntemleri denemenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hiçbir sorumluluk tarafıma ve sayfaya ait değildir. !!!

Bir Cevap Yazın