İçeriğe geç

Green Kart Nedir Nasıl Başvuru Yapılır?

Gün geçtikçe ülkemizde göç olayları artış gösteriyor. Çoğu kişi eğitim, dil, yaşam standartları ve benzeri gibi çeşitli sebeplerden dolayı göç etmek istiyor ve farklı yöntemlere başvuruyorlar. Ancak başvurulan bu yöntemler genellikle yasal olmuyor.

Bu yazımızda birçoğunuzun ismini bile duymadığı yasal yöntemler ile yapılan green kart hakkında sizleri aydınlatmak istiyorum.

GREEN KART NEDİR?

Green Cart, Amerika’da yaşama ve çalışma izni almak için verilen bir karttır. Türkçe; yeşil kart anlamına gelen bu kart ile Amerika’da ömür boyu oturum hakkı veriliyor. Her yıl ülkelere tanınan belirli kontenjanlar ile çekiliş yapılıyor ve çekilişi kazananlar green kart başvurusuna hak kazanıyor. Bu demek değil ki çekiliş çıkarsa kart sahibi olabileceksiniz. Çekilişten sonra belirli istenen belgeleri toplamanız, randevuya gitmeniz, bankanızda belirli bir para olması gibi bir çok işlemler var. Yani asıl serüven çekilişi kazandıktan sonra başlıyor.

Amerika’ya gitmek ve orada yaşamak isteyenler için büyük bir fırsat olan green kart sadece Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir karttır.

Peki, green nasıl alınıyor? green kart başvurusu nasıl yapılır?  Green karta kimler başvurabilir? gibi sorularınıza yanıt verelim.

Green Karta Nasıl Başvuru yapılır?

Başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İnternette birçok sahte ve para tuzağı siteler mevcut olduğu için, hiçbir ücret ödemeden ve birinden yardım almadan kendiniz başvuracaksanız green kartın resmi sitesinden başvuru yapmalısınız. Eğer birinden yardım alacaksanız bu güvenilir kuruluşlar olmalıdır.

Başvuru belirli tarihlerde açılıyor https://dvprogram.state.gov/ adresinden yapılıyor. Bu adrese gireceksiniz ve belirlenen başvuru tarihlerinde açılan butona tıklayıp, oradaki çeviri seçeneği ile çevirinizi türkçe yapıp başvurunuzu yapabileceksiniz. Başvuru yaparken bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Green Kart Başvuru Tarihleri ve Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Ekim-Kasım ayları arasında greencart başvuruları açılıyor. Başvurular yaklaşık 1 ay sürüyor. Sonuçlanma süreci ise 6 ay civarında, Mayıs ayı gibi neticeleniyor.

no money

Green Kart Ücretli Mi?

Hayır. Green kartın resmi sitesinden yaptığınız başvuru tamamen ücretsizdir. Ancak green kart kazanmaya hak kazandıktan sonra belirli bir evrak işlemleri için ücret ödemesi gerekecektir. Ayrıca hesabınızda 15.000 dolar gibi bir rakam olması isteniyor.

Green Kart Kazanırsam Ailem de Yanımda Gelebilir mi?

Green kart alımına hak kazanırsanız eğer, eşiniz ve 21 yaş altında olan çocuklarınız da sizinle birlikte bu hakka sahip olacaktır. Fakat 21 yaşından büyük çocuklarınız varsa bu hakka sahip olamayacaklardır.

Bilmeniz Gerekenler

Başvurunuzda İngilizce bilmeniz şart değil. Green kartın sitesinden kendiniz Türkçe dil çeviriciyi açarak ve youtube’dan yardım alarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat sonrasında çekiliş size çıkarsa sözlü mülakat için az da olsa kendinizi anlatacak kadar İngilizce konuşabilmelisiniz.

*Evliyseniz eşiniz ile birlikte başvurursanız şansınız çoğalacaktır. Unutmayın bu bir çekiliş ve birçok insan başvurduğu için çıkması şans meselesi.

*18 yaşının altındaysanız reşit olmadığınız için başvuru yapamazsınız.

*Lise ve dengi mezunu olmanız gerekli. Eğer değilseniz en az 2 yıllık meslek tecrübeniz olması gerekiyor

*Başvuruda pasaport numarası istenildiği için pasaportunuz yoksa çıkartmanız gerekiyor. Tarihi geçtiyse yenilemelisiniz.

Bu yazımızda sizlerle green kart hakkında konuştuk. Merak ettiklerinizi lütfen yorum kısmına yazın. Değerli görüş ve fikirlerinizi, bizimle iletişime geçerek paylaşın.

“Green Kart Nedir Nasıl Başvuru Yapılır?” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın