İçeriğe geç

Gözden ses gelmesi neden olur?

Gözlerimizi ovuşturduğumuzda gözden çıkan kapı gıcırtısına benzer bazı sesler duyarız. Gözlerimizden gelen bu garip seslerin neden oluştuğunu hiç merak ettiniz mi? Gözden ses gelmesi neden olur?

Zaman zaman bu durumu yaşayanlar, başkalarının da yaşayıp yaşamadığını merak ederler. Çoğu kişi bu durumu yaşar. Peki bu durumun altında yatan sebep nedir?

Göze hafif bastırıldığında veya ovuşturulduğunda çıkan sesler, genellikle bilgisayara veya telefona çok fazla bakıldığından da kaynaklanabilmektedir. Yorgun gözlerde, hava kabarcıkları oluşabilir.

Gözyaşı kanallarında bir çok sebebe bağlı olarak hava kabarcıkları oluşur bu hava kabarcıkları ciddi anlamda kişiyi rahatsız etse de pek zararı olmayan bir durumdur. Herhangi bir korkulacak durum olmasa da, işin uzmanı olan bir hekime danışmak en doğru karar olacaktır.

Gözden neden ses gelir?

Gözlerinizi her kırptığınızda gözünüzü bir sıvı kaplar. Bu sıvının ismi gözyaşıdır. Gözlerin daha iyi görebilmesi ve gözün korunabilmesi için oluşur. Bazen bu sıvı yeterince üretilemez. Genellikle yeterince su tüketilmemesi, uzun süre ekrana bakmak gibi şeyler bu durumu tetikleyebilir. Göz kuruyunca, gözü istemsiz ovuşturur ve göz tabakasının sıvı ile kaplanmasını isteriz. Fakat gözlerde bulunan bu sıvı kesecikleri, göz ovuşturulunca içerisine hava alır ve gözlerden ses çıkabilir. Bu sesi gıcırtıya benzer şekilde fark edebilirsiniz. Sık karşılaşılan bir durumdur, olağandışı değildir.

Göz Kuruması Olabilir

Gözler uzun süre teknolojik ürünlere maruz kaldığında, yaşlılıkta, kullanılan bazı ilaçlara ve bir çok farklı faktöre bağlı olarak kuruma oluşabilir.

Göz yaşlarımızı burun yoluyla atan hava kanallarına nazolakrimal denir. Bazen gözümüze hava nazolakrimal yolu ile hava kabarcıkları girer bu hava kabarcıkları da gözde ses oluşumuna sebep olur. Bu oluşumun altında yatan bir çok sebep olsa da genel anlamda göz kuruluğuna, göz yorgunluğuna bağlı olarak, gözden gıcırtı gibi sesler gelir.

Hekimden Yardım Alın

İnternet sitelerinde araştırmalar yapıp kendi tedavi yönteminizi uygulamak sizi hiç bir zaman doğru bir sonuca götürmez. Bu işin uzmanı olan bir doktordan yardım almak ve doktorun verdiği tavsiyelere uymak, göz sağlığınız açısından son derece önemlidir. Eğer gözünüzde kuruluk varsa ve buna bağlı bir göz gıcırtısı varsa doktorun önerdiği göz damlasını kullanarak bu seslerden kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın