İçeriğe geç

Formasyon – Öğretmenin Okulda Bir Günü

Pedagojik Formasyon ödevlerinden biri olan öğretmenin okulda bir günü adlı ödev ile ilgili örneği aşağıda noktalı yerleri siz dolduracak şekilde uyarlayabilirsiniz ya da buna benzer bir çalışma yapabilirsiniz. Fikir olması açısından öğretmenin okulda bir günü adlı yazımızı okuyunuz.

Öğretmenin Okulda Bir Günü Etkinlik

UYGULAMA TARİHİ : ../../…

UYGULAMA OKULU :

UYGULAMA DERSİ

UYGULAMA SINIFI :

ÖĞRENCİ SAYISI :

DANIŞMAN :

UYGULAMA ÖĞRENCİSİ :

Öğretmen derse 5 dakika kala zoom programı üzerinden dersin açılışını yaptı ve öğrencilerinin derse katılımını beklemeye başladı. İlk 5 dakika öğrenciler derse katılım sağladıklarında sesli olarak yoklamalarını alıp hal hatır sordu ve beni öğrencilerle tanıştırıp derse giriş için hazırlık yapmış oldu. Derse girişte öğrencilere günün konusu olan …….. hakkında neler bildiklerini anlatmalarını istedi ve “gördüğünüz olumlu ve olumsuz hareketler nelerdir?” Sorusunu yöneltti ve öğrencilerden gelen cevapları genişleterek devam ettirdi. Böylece öğrencilerin dikkatini konuya çekmeyi başardı. Daha sonra ………. tanımını ve kültürünü anlatmaya başlayarak dersin gelişme bölümüne giriş yaptı. Tabi bu konuları anlatırken öğrencilerle soru – cevap şeklinde ilerledi. Öğrencilerinde derse katılımını ve daha iyi anlamalarını sağlayarak dersi işledi. Bazı öğrenciler konunun derinliğinden faydalanıp çok farklı sorular sorsa da öğretmen konuyu dağıtmadan toparladı ve …………. olması gereken hoşgörü ve saygı üzerinde vurgular yaptı. Hazırladığı sunudaki görsellerle ve anlatımındaki uyum ile konunun tamamen pekişmesini sağladı. Dersin son 5 dakikası konu ile ilgili sorular sorup öğrencilerden dönütler aldı. Tam anlaşılmayan noktaları tekrar ederek dersi sonlandırdı. Öğretmen tüm dersleri aynı kademelerde olduğu için çoğu derste aynı uygulamaları yaptı. Teneffüs aralarında yoklamaları girdi ve anlattığı konuyla ilgili notlar aldı. Tüm dersler bittiğinde gelecek hafta işlenecek konunun ne olduğuna baktı ve ona hazırlanmaya başladı.

Yukarıda görmüş olduğunuz yazı sadece uzaktan eğitim sürecinde olan bir dersle alakalı idi. Eğer online eğitim değilse yüz yüze bir eğitim sürece söz konusu ise buna uygun bir anlatım yapmalısınız. yukarıdaki yazı sadece basit bir anlatımla yazılmıştır. Daha özenli ve güzel kelimeler seçilerek günü anlatmanız sizin için not açısından daha yararlı olacaktır.

GÖZLEM FORMU – 1 ( Öğretmenin Bir Günü )

DavranışlarEVETHAYIRAÇIKLAMALAR
  Sınıf içi disipline önem veriyor.   Sınıf yönetimi açısından oldukça disipline önem veriyor ve dikkat ediyor.
  Öğrencilerin derse katılımını sağlıyor.   Soru – Cevap şeklinde öğrencileri derse dahil ediyor.
Öğrencilerle bireysel ya da gruplar halinde ilgileniyor.   Öğrencilerle deste ve teneffüs arasında ilgilenip takip ediyor.
Öğrencilerin dinleme, anlama ve konuşma yeteneklerinin gelişmesini sağlıyor.     Sorular sorarak cevap verildiği zaman diğer öğrencilerin dinlemesi
Öğrencileri soru sormaya ve cevap vermeye yöneltiyor.    
Her dersle ilgili ödev veriyor.  
  Ders zamanını etkin kullanıyor.   Konuların uzunluğuna göre zaman dilimine ayırıp ders anlatıyor.
      Alan dilini iyi kullanıyor.     Kitaba bağlı kalmadan ve genel kültür bilgisi ve alan bilgisi ile konuları pekiştirip, öğrencilerin anlaması konusunda oldukça yardımcı oluyor.
  Ders araç gereçlerini kullanıyor.     Uzaktan eğitim için sunular
  Öğrencilerin ders dışındaki sorunlarıyla ilgileniyor.   Öğrencilerin kişisel sorunları konusunda danışabileceklerini sınıfta ifade ediyor.
Diğer öğretmenlerle bilgi alışverişinde bulunuyor.Diğer alan dersi hocalardan öğrenci hakkında bilgi alıyor.
Okulun tümünü ilgilendiren etkinliklere katılıyor.  Resmi bayramlarda yapılan ve okul etkinliklerine katılıyor.
  Kendini geliştirmeye gayret ediyor.  Alanı ile ilgili kitap, dergi ve makaleler okuyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz tablo ise öğretmenin okulda bir günü gözlem tablosu. Gözlemlediğiniz öğretmene göre tabloyu kopyala- yapıştır yapıp kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın