İçeriğe geç

Ev Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bu unsunlar sizin yaşam kalitenizi etkileyebilecek, önemli unsunlar olduğu için ev kiralamadan önce mutlaka bu yazımızı okumalısınız. Evi satın almayacak olsanız dahi, o evde belirli bir süre yaşayacağınızdan dolayı, sizin mutlu ve güvende hissetmeniz önemlidir.

ev kiralarken dikkat etmeniz gereken unsunrlar

Evin Güneş Alması

Eskilerden beri ev alırken de kiralarken de öncelik olarak hep hangi cephe olduğuna dikkat eder büyüklerimiz. Bizde büyüdük ve artık ev bakarken, evin içerisine güneş girmesi açısından güney cephe olan yerleri tercih ediyoruz. Evin güneş alması neden bu kadar önemli derseniz eğer, evin ısınmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Sağlığımız açısından faydalarını saymıyorum bile. Güneşte bulunan D vitamini sayesinde insan vücudunun güneşe ihtiyacı vardır fakat bunun pek ev ile pekte alakası yok. Güneşin, kışın yakıt tüketimini azaltmada faydası olacaktır ayrıca, nemli bölgelerde güneş almayan evler rutubetlenir ve bu rutubetin kuruması imkansız bir hale gelebilir. Güneş alan evlerde nem olsa bile güneş o nemi kurutmaya yardımcı olur. Ev kiralarken ilk dikkat edeceğiniz unsur, evin güneş alması olsun!:)

Ev Sahibi

Ev sahibi, ev kiralarken dikkat edeceğiniz unsurlardan biridir. “EE. Ev sahibiyle yaşamayacağım kii..” dediğinizi duyar gibiyim. Öyle demeyin. Evde ev sahibinin ilgilenmesi gereken bir sorun olduğunda bunu ev sahibiyle konuşabilmeniz, ev sahibinizin anlayışlı olması, aranızdaki iletişimin düzgün ilerlemesi sizin için önemli olacaktır. Bir diğer husus ise ev sahibinin eve çat kapı gelip gelmemesi olabilir. Siz evi kiraladıktan sonra istediği zaman eve girip çıkan bir ev sahibini hangi kiracı ister ki? Ev kiralamadan önce ev sahibiyle bu konuları konuşmalısınız. Ona göre isteklerinizi belirttiğiniz bir sözleşme yapmalısınız ki huzurunuz kaçmasın.

Evin Satışta Olmaması

Ev sahibiyle anlaştınız diyelim ve eve oturdunuz ve evin satışta olduğunu bilmiyordunuz. Ev satılırsa eğer yeni ev sahibi sizin evde oturmanızı istemeyebilir. Ev satıldıktan sonra 1 ay içerisinde apar topar taşınmanız gerekebilir. Sözleşmenizin süresi olsa dahi yeni gelen ev sahibinin sizi evden çıkartabilme hakkı var çünkü siz sözleşmeyi eski ev sahibiyle yaptınız. Bu sebeple ev kiralarken eğer uzun süreli oturmayı düşünüyorsanız evin satışta olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Ev satışta ise o evi, tekrar taşınma masraflarını, maddi ve manevi zararını düşünerek ona göre tutmalısınız.

Isıtma Sistemi

Genellikle binalarda doğalgaz bireysel kombi, merkezi ve merkezi ısı pay ölçer kullanılmaktadır. En iyi ısınma biçimi olarak merkezi ısı pay ölçer ile bireysel kombi ile ısınan bir daire tercih edebilirsiniz. Merkezi Isı pay ölçer sistemi, yaktığınız kadar ödeme yöntemidir. Binanın ortak yaktığı yakıtın ortalamasını ile birlikte kendi yaktığınız kadar bir ödeme yaparsınız. Isı pay ölçerli evler genelde sıcacık olur ve faturalar uygun gelir. Bireysel kombili bir ev tercih ederseniz eğer ısı pay ölçere göre biraz daha fazla fatura gelme ihtimali var fakat, evde olmadığınız yakmadığınız zaman fatura ödeme derdiniz yok. Isı pay ölçerde yakmasanız dahi binanın ortak harcanan miktarını ödemek zorundasınız. Son olarak merkezi ısıtma sistemi, yaksanız da yakmasanız da mecburi ödeme yapmanız gereken bir ısıtma sistemidir. Merkezi sistemli evi, çok evde durmayan biriyseniz tercih etmemelisiniz. Kışın evde olmasınız dahi mecburi ödemeniz gerekli olduğundan ve yakıt ücreti biraz fazla olduğundan ev kiralarken bunu göz önünde bulundurarak bir tercih yapmalısınız.

Bulunduğu Kat

En önemli unsurlardan biri de bulunduğu kattır. Zemin, bodrum ve çatı katı olmamasına dikkat etmek son derece elzem bir konudur. Bu katlar, ısınma konusunda biraz sorunlu katlardır. Isınmak için daha fazla yakıt tüketimi gerekebilir. Ayrıca, nem alma konusunda da size sorun çıkartabilirler. Çatı katının akma sorunları, zemin katın ve altındaki bulunan katların ise alttan rutubetlenme sorunları olabilir ve eski bir bina ise, tuvalet taşması sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple kiralayacağınız evin size sorun çıkartmaması için ara katlarda olmasına bakmalısınız.

Bina Yaşı

Binanın depreme dayanıklılığı, tesisatının sorunsuz olması gibi soruların temelinde binanın yaşı sizin için mühim olabilir. Eski bina da olsa deprem geçirmiş mi, duvarlarında çatlak var mı, su boruları değişmiş mi gibi soruların cevabını mutlaka öğrenmeli ona göre evi tutmalısınız. İleri de ev ile ilgili sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız bina yaşına dikkat edin.

Güvenlik

Kendinizin, sevdiklerinizin ve eşyalarınızın güvende olması sizin rahat ve huzurlu bir şekilde eve gidip gelmenize olanak tanır. Eğer güvende hissetmediğiniz bir ev varsa o evi kiralamamak sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Site içerisinde, güvenliği olan, kamerası olan bir eve bakmak sizi güvende hissettirebilir. Şayet bulduğunuz evde bunlar yok ise, mahallede ki insanları tanımalı onlar ile konuşmalısınız. Hırsızlık olaylarını, yasaklı madde satışının yapıldığı sokakları, suç oranının yüksek olduğu yerleri araştırıp ona göre bulunduğunuz yerin güvenli olup olmadığına bakmalısınız. Özellikle çocuğu olan kişiler, çocuğunu güvenle okula gönderebilmeli ve akşamları tedirgin olmadan eve gidebilmelidir.

Komşuluklar

Kira da olduğunuz yerde mutlu ve huzurlu hissedebilmeniz için komşunuzun tabiri caiz ise sorunlu olmaması gereklidir. Sürekli ses yapan, huzursuzluk veren komşuyu kim ister ki? Komşular sizi doğrudan etkilemeyebilir fakat dolaylı yoldan sizi oturduğunuz evden bıktırabilir. Bu sebeple evi kiralamadan önce çevrede oturanlar ile mutlaka görüşün ve onları tanıyın.

Evin Konumu

İsteğinize bağlı, çocuğunuz varsa okula yakın olması, sizin için işinize yakın olması, sporcuysanız, spor salonuna yakın olması gibi nedenlerden dolayı kendinize uygun yeri belirlemelisiniz. Trafik çekmek, zaman kaybetmek istemiyorsanız buna bağlı evi istediğiniz yere yakın tercih etmelisiniz. Tercihinizi yaparken, kalabalık cadde üstü yerleri seçmemeye özen gösterin çünkü cadde kısımları biraz gürültülü olabilir. Araç sesleri gece dahi sürebilir ve bu durum uyku kalitenizi düşürebilir. Ayrıca hastane, sağlık ocağı, eczane gibi önemli yerlere de ulaşım olanağının olabileceği bir ev seçmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

İşe ve Ulaşıma Yakınlık

Bulduğunuz evin yakın çevresinde otobüs durağı, metro istasyonu olması sizin için bir avantaj teşkil eder. İşe gidip gelirken, uzun mesafeler yürümeden evinize yakın konumda bulunan ulaşım araçlarını kullanmak zaman kaybını da önleyebilir.

Daha fazla yazı okumak için “Anasayfa”yı ziyaret edin.

Bir Cevap Yazın