İçeriğe geç

E devlet Elektrik Doğalgaz Yardım Başvurusu

E devlet elektrik doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır ? Yardım başvurusunu hangi siteden yapacağım? Elektrik yardımı nasıl alırım? Doğal gaz yardımı başvurusu nasıl yaparım gibi soruların cevabı bu yazımızda.

Son zamanlarda elektrik faturalarının fazla gelmesinden dolayı çoğu kişi maddi zorluklar çekmeye başladı. Doğalgaz ve elektrik yardımı başvuruları ise şu sıralar herkesin merak ettiği bir konu. Başvurular nereden yapılıyor?

Elektrik ve Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nereden Yapılıyor?

Elektrik ve doğalgaz yardımı başvuruları e-devlet üzerinden alınmaktadır. E devlete yani turkiye.gov.tr adresine TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girip giriş yaptıktan sonra arama kısmına sosyal yardım başvuru hizmeti yazmanız gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sunmuş olduğu bu hizmette doğalgaz yardımı başvurusu için yeni başvuru butonuna tıklamanız gerekiyor.

Yeni Başvuru butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bir aydınlatma metni çıkacak. Bu aydınlatma metnini okuduktan sonra altta çıkan kabul ve beyan ediyorum kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Ayrıca vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kabul etmeniz ve herhangi bir yalan beyan doğrultusunda cezai işlem uygulanmasını kabul ettiğiniz bir metni de işaretliyorsunuz. Eğer işaretlemez iseniz başvuruya devam edemiyorsunuz. İki adet işaretledikten sonra başvur butonuna tıklayarak ilerliyorsunuz.

Ardından çıkan kişisel bilgileriniz ve bulunduğunuz adresi beyan ederek ilerliyorsunuz. Herhangi bir gelirinizin olup olmadığını, yardım alıp almadığınızı, kirada oturuyorsanız kira giderinizin miktarını, evde ikamet eden kişi sayısı gibi bilgileri doldurmanız isteniyor. Bunun dışında ek olarak hanede yaşayanlar hakkında bazı sorular yanıtlamanız isteniyor. Bunları eksiksiz ve doğru beyan edip son olarak ihtiyaç ve taleplerinizi yazıp devam et butonuna tıklıyorsunuz.

21 adet soruyu cevapladıktan sonra devam ettiğinizde ikamet ettiğiniz evin ısınma şeklinin nasıl olduğunu işaaretlemeniz gerekiyor birden fazla işaretleme yapabilirsiniz. Elektrik ve doğalgaz ile ısınıyorsanız ikisini de işaretleyebilirsiniz.

Ardından elektrik, su, internet abonelik numarası bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Isınma desteği kapsamında ise kömür yardımı veya doğal gaz yardımı mı almak istiyorsunuz hangisini almak istiyorsanız onu seçmelisiniz. Isınma desteği almak istemiyorsanız o seçeneği işaretlemelisiniz.

Burada başvuru yapabilmeniz için ikamet ettiğiniz adresteki aboneliğin sizin üzerinize olması gerekiyor. Eğer abonelik sizin üzerinize değil ise abonelik kimin üzerine ise o kişinin başvuru yapması gerekiyor.

Ayrıca “Isınma desteği kapsamında doğal gaz yardımı sadece mesken tipi (konut) abonelere sağlanacaktır.” uyarısı veriliyor.

Böylelikle başvurunuzu yapıp gönderiyorsunuz. Sonuçlar yine aynı sayfa üzerinden takip ediliyor.

Bir Cevap Yazın