İçeriğe geç

Düzce’de Gezilebilecek Yerler, Yapılabilecek Aktiviteler

Karadeniz bölgesinde bulunan doğasının güzellikleri ile ön plana çıkan Düzce şehrinde gezilebilecek yerler ve yürüyüş alanlarından bahsettik.

Düzce’de Gezilebilecek Yerler

Düzce ili, Ankara ve İstanbul illerine çok yakın olması sebebi ile hafta sonları ailecek kaçamak yapılabilecek bir şehirdir. Yoğun kalabalık stresini, büyükşehirden kaçma isteğini, Düzce’de huzur dolu bir gezi ile dizginleyebilirsiniz. Düzce küçük bir şehirdir. 1999 yılında Bolu’nun bir ilçesi olmaktan ayrılmış ve 81. il olarak statü kazanmıştır.

Düzce’nin, şelaleleri, yaylaları, ovaları ve Roma’dan kalma antik yapısı ile gezilecek bir çok yeri bulunmaktadır.

Akçakoca Sahili

Düzce’nin Karadeniz’e kıyısı olan tek ilçesi Akçakoca 30 Km’lik kıyı şeridine sahipken, Düzce merkeze yaklaşık 40 Km’dir. Yazın yüzmeye gidebilirken kışın balık lokantalarına balık yemeye gidilebilir. Kalacak yer olarak ilçede bulunan öğretmen evi veya otel tercih edilebilir. Öğrenciyseniz uygun fiyata öğrenci yurdunda kalabilirsiniz. Akçakoca’ya gitmişken tarihi Roma kalıntılarının bulunduğu, Ceneviz Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Akçakoca ilçesine bağlı köylerde bulunan melenağzı plajı, karaburun plajı, kalkın plajı gibi plajlar yazın en çok rağbet gören yüzme alanları içerisinde yer almaktadır. Plajlarda bulunan campingler sayesinde de çadırda konaklamak isteyenler için, içerisinde çadır kiralayabileceğiniz veya kendi çadırınızla gidebileceğiniz bir seçenek olabilir.

akçakoca ceneviz kalesi

Fakıllı Mağarası

Eğer Akçakoca’ya gitmeye karar verdiyseniz, yol üzerindeki Fakıllı Mağarası’na da uğramak isteyebilirsiniz. Akçakocaya giderken 34 km sonra, karşınıza Fakıllı köyü mağarası tabelaları çıkacak, tabelaları takip ederseniz 8 km sonra Fakıllı köyü Mağarası’na ulaşabilirsiniz.

Girişi 4-5 TL gibi bir meblağ olan Fakıllı Mağarası’na altı kaymayan bir ayakkabı ile gitmeniz yararınıza olacaktır çünkü mağara zemini kaygan bir yapıya sahip. Girişte vakit geçirebileceğiniz salıncaklar, yanında ihtiyaç giderebileceğiniz market bulunmakta.

Düzce'de Gezilebilecek Yerler, Yapılabilecek Aktiviteler

Konuralp Müzesi, Antik Tiyatro

Düzce’nin merkezinde bulunan antik şehir olarak da bilinen Konuralp, tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Tarihi yapıları sevenler için harika bir gezi rotasıdır. Konuralp müzesi, Bizans, Osmanlı ve Roma’dan kalma antik yapılardan oluşmaktadır. Bahçesinde lahitler kitabeler, müze içerisinde yöresel kıyafetler, kilim, el işlemeli, ateşli silahlar gibi eserler yer almaktadır. Konuralp Müzesine gitmişken 600 metre ileride yürüme mesafesi olan, Antik Tiyatro’yu da ziyaret edebilirsiniz. Prusias ad Hypium Antik Kenti olarak navigasyona yazdığınızda sizi Antik Tiyatroya yönlendirecektir.

Düzce'de Gezilebilecek Yerler, Yapılabilecek Aktiviteler

Düzce’de Gezilebilecek Yerler, Yapılabilecek Aktiviteler

Yapılabilecek Aktiviteler: Düzce’nin Şelalelerini Gezmek

Aktaş Şelalesi:

Aktaş Şelalesi, Düzce Merkeze 55 Km uzaklıktadır. Akçakoca ilçesinden Sakarya Karasu istikametine giderken, 3 km sonra Aktaş köyüne dönmeniz gerekiyor. Aktaş köyünden şelaleye gidene kadar, tabelaları takip ederek dar, tek şerit, bozuk yollardan geçiyorsunuz. Bazı dönemler işletme olmaması sebebiyle aracınızı otopark alanına ücretsiz park ediyorsunuz. İşletme olduğu zaman, 10 TL gibi bir otopark ücreti veriyorsunuz.

Aracınızı park ettiğiniz yer ile şelale arasında yaklaşık 1.5 km mesafe var. Şelaleye doğru yürünen yollar çok bozuk ve hiç bir güzelleştirme, düzenleme, mesire alanı yok. Eğer Aktaş şelalesine gitmeyi düşünüyorsanız çok büyük bir beklenti içerisinde gitmemelisiniz. Vakit geçirmek, doğayı keşfetmek için güzel bir tercih olabilir fakat başka şehirden sırf Aktaş Şelalesi için geliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ayrıca harita konumu yanlış gösterebilmektedir. Köye gidip oradan köyün halkına sormanız daha doğru olacaktır.

Düzce'de Gezilebilecek Yerler, Yapılabilecek Aktiviteler

Güzeldere Şelalesi:

Güzeldere Şelalesi, Düzce’de gidip görülmesi gereken yerlerden biridir. 2011’den bu yana tabiat parkı olarak anılan bu alanı belediye işletmektedir ve Düzce’ye 18 km uzaklıktadır.

Güzeldere Şelalesi girişinde otoparka cüzi bir meblağ ödeyerek giriş yapıyorsunuz. Girdiğiniz an harika bir ambiyansa kapıldığınız bu tabiat parkında piknik, yürüyüş yapabilir, 275mt uzunluğundaki merdiven basamaklarını çıkarak şelaleye ulaşabilirsiniz. Mutlaka gidilmesi gereken yerler listenize ekleyebileceğiniz, Güzeldere Şelalesi’nin temiz ve estetik doğasıyla, huzur bulacaksınız.

Ayrıca isteğe göre konaklama, yiyecek içecek hizmetleri de verilmektedir. Tuvalet, mescit, kamp alanları, kır evleri mevcut.

Aydınpınar Şelalesi:

Aydınpınar Şelalesi, Düzce merkeze 10 km civarında bir uzaklığa sahip, ulaşımı kolay olan bir şelaledir. Girişte kişi başı ücret alınmaktadır. Aracınızı park edebileceğiniz otopark alanı mevcut.

Aydınpınar Tabiat Parkı içerisinde mesire alanları, şelaleye giden ahşap yol ve basamaklar var. Doğa ile iç içe olduğunuzu hissettiğiniz bu tabiat parkında, belediye tarafından yiyecek içecek hizmetleri de sunulmaktadır.

Samandere Şelalesi:

Doğası ve şelalesi sebebi ile Düzce’de gezilebilecek yerler arasında olan Samandere Şelalesi, Düzce merkeze 25 km uzaklıktadır. İstanbul’dan Ankara istikametine gidenler için güzel bir uğrayış noktası olabilir.

Giderken düzgün ve asfalt yolları takip ettiğiniz bu şelaleye vardığınızda, kişi başı ücret ödeyerek giriş yapıyorsunuz. İçerisinde bulunan yürüyüş alanını yürürken, doğanın verdiği huzuru, sakinliği hissedebilirsiniz.

Ayrıca yiyecek içecek hizmeti için belediyenin tesisi ve yakınlarda alabalık tesisleri mevcut.

Düzce’de Yapılabilecek Aktiviteler

Cumayeri Melen Rafting:

Düzce’nin bir ilçesi olan Cumayeri, Düzce merkeze 21 km uzaklıktadır. Rafting alanı, Cumayeri’nin Dokuzdeğirmen köyü içerisinde bulunmaktadır. Köy içerisinden geçen Büyük Melen Çayı (Nehri) sayesinde, dört mevsim rafting sporu yapılmaya oldukça müsait bir alandadır.

Yılın her döneminde yapılabilen rafting etkinlikleri, suyun debisine göre düzenlenmektedir. Bu sebeple gitmeden önce işletmeyi aramak, müsaitlik durumunu öğrenip ona göre rezervasyon yaptırmak sizin için vakit kaybı olmayacaktır. Adrenalin severler için, topluca yapılabilecek bir aktivite olarak rafting, eğlenceli bir tercih olabilir.

melen rafting

Arkadaşlarla, eğlenceli vakit geçirmek için Melen Rafting, Düzce’de yapılabilecek aktiviteler arasında yer almaktadır.

Alışveriş Merkezine Gitmek, Alışveriş Merkezinde Film İzlemek

Düzce’de giyim alışverişi ve film izlemek için gidebileceğiniz iki adet alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bunlar, Özdilek Avm ve Krempark Avm.

Krempark Avm: Çokta büyük sayılmayan bu avm içerisinde, sayılı giyim mağazaları, oyuncak, kitap, teknoloji mağazaları yer almaktadır. En üst katında ise yemek ve sinema salonu bulunmaktadır. Avm de oyun alanı olmasa da film izlemek için ziyaret edilebilir.

Özdilek Avm: Tek katlı olan bu avm içerisi beş bölümden oluşmaktadır. İçerisinde; çocuk oyun alanları, market, giyim mağazası, sinema salonu ve restorant hizmetleri bulunmaktadır. Aynı zamanda kolaylıkla aracınızı park edebileceğiniz büyük açık otopark alanına sahiptir.

Yaylalarda Kamp Yapmak

Kardüz, Pürenli, Torkul, Sakarca, Sinekli ve daha bir çok keşfedebileceğiniz yaylalarında kamp yapabilir, doğanın keyfini çıkartabilirsiniz. Ayrıca olta takımınız var ise Düzce’de bulunan göletlerde balık tutabilirsiniz.

Düzce’de Balık Tutulabilecek Yerler adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın