İçeriğe geç

Düzce’de Balık Tutulabilecek Yerler

balık tutmak

Düzce’de balık tutulabilecek yerler adlı yazımızda Düzce il sınırlarında bulunan, amatör ve sportif olarak balık tutmaya uygun yerleri sizin için derledik.

Düzce iline bakıldığında su kaynakları açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bulunduğu coğrafi konum açısından hem tatlı su hem de tuzlu su balıkçılığına elverişlidir.

Hasanlar Barajı

Düzce’nin Yığılca ilçesinde bulunan Hasanlar Barajı, Düzce merkeze yaklaşık 25 km mesafededir. Barajın eşsiz güzelliği ve büyüklüğü, balık tutmaya elverişlidir. Sessiz sakin bir yer olan Hasanlar Barajı’na gitmeyi düşünüyorsanız, tabelalandırmaların yetersizliğini ve keskin virajları göz önünde bulundurmanız gerekli. Ayrıca herhangi bir mesire alanı ve işletme mevcut değil.

hasanlar barajı balık avı

Yayakbaşı Göleti

Diğer adıyla Bozbey göleti olarakta bilinen bu göl oldukça büyük ve balık tutmak içinde uygun bir yerdir. Düzce’ye 20 km olan bu gölette mesire alanı veya herhangi bir işletme yoktur fakat piknik yapmaya elverişli bir yerdir. Eğer Yayakbaşı Göleti’ne gitmek isitiyorsanız, haritada Yayakbaşı gölet yazıldığında köyün merkezini gösteriyor. Köyün merkezinden dümdüz aşağı doğru inildiğinde ise gölet karşısınıza çıkıyor.

yayakbaşı bozbey balık avı

Efteni Gölü

Düzceye 25 km uzaklıkta olan Efteni gölü, Gölyaka ilçesine bağlıdır. Kültür portalında olta balıkçılığına örnek olarak gösterilen yerler arasındadır fakat Efteni Gölü koruma sahası alanına girdiği için, tabelalarında balık tutmanın yasak olduğu yazıyor. Eğer Efteni gölüne gidip balık tutmayı düşünüyorsanız, ceza yemeyi göze almış demek olacaksınız. Ayrıca günlük 10 tl makbuz keserek balık tutmaya izin verilen bir kısım varmış.

efteni gölü balık avı

Muncurlu Göleti

Muncurlu Göleti ailecek balık tutmaya gidilecek uygun bir yerdir. Mesire alanı ve işletmeye ait ihtiyaç giderilecek yerleri mevcuttur. Muncurlu göleti, Düzce il merkezine oldukça yakındır ve 10 km uzaklıktadır.

muncurlu balık avı

Kurugöl

Kurugöl tabiat parkı içerisinde bulunan bu göl, sessiz ve sakin bir yerdir. Düzce iline 15 km uzaklıkta kalmaktadır. Olta balıkçılığına uygun Kurugöl’e gitmeyi planlıyorsanız gidiş yolları d100 den çıktıktan sonra toprak yol ve bir hayli bozuk yollar olduğunu aklınızda bulundurun.

kurugöl balık avı

Topuk Yaylası

Asfalt yollara sahip olan, bolu yolu üzerinde bulunan topuk yaylası ailecek balık tutulabilecek yerler arasındadır. Mesire alanı ve ihtiyaç için işletmeler mevcuttur. Aynı zamanda, hangi mevsim ve kaç adete kadar balık tutabileceğiniz konusunda bilgilendirici bir tabela da bulunmakta.

topuk yaylası balık avı

Torkul Göleti

Torkul Yaylasında bulunan bu gölet Düzce merkeze 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Kamp yapmaya ve olta balıkçılığına elverişli olan bu gölette huzurlu bir şekilde balık tutabilirsiniz.

torkul yaylası balık avı

Akçakoca

Karadeniz bölgesinde yer alan Düzce merkez iline 30 km uzaklıkta bulunan ve 35 km uzunluğunda denize kıyısı olan Düzce’nin tek ilçesi Akçakoca’dır. Eğer malzemeleriniz tuzlu su balık avı için uygunsa, Düzce ilinde gidebileceğiniz tek yer Akçakoca Sahili’dir. Bu 35 kilometrelik kıyı şeridi boyunca avlanabileceğiniz bir çok nokta bulunmaktadır. Yazın turistik bölge olması açısından kumsallar yerine kayalık alanlarda avlanılabilirken, kışın ise kumsal taraflarında da avlanabilirsiniz.

akçakoca balık avı

Bir Cevap Yazın