İçeriğe geç

Çiğ Kabak Çekirdeği İçinin Vücuda Etkisi

Çiğ kabak çekirdeği yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Günlük olarak ve yeterli miktarda tüketildiğinde çiğ kabak çekirdeği içinin inanılmaz faydaları olduğunu duymuş muydunuz? Başta sindirim sistemine faydası olmakla birlikte e vitamini desteği sağlar. İçerisinde bulunan e vitamini sayesinde kan basıncını düzenler, kardiyovasküler sistemin dayanıklı olmasına yardımcı olur.

çiğ kabak çekirdeği içi

Kavrulmamış kabak çekirdeği besin değeri açısından daha zengin bir besindir. Çiğ kabak çekirdeği içi veya kavrulmuş kabak çekirdeği içi, her ikisi de besin sağlarken kavrulmamış kabak çekirdeği içi kavrulmuşa göre daha çok besin değeri içerir. Magnezyum, çinko, demir antioksidanlar ve diğer birçok besin açısından zengindir. 30 gram kabak çekirdeği içi yaklaşık olarak 160 kcal kaloriye sahiptir.

Kabak çekirdeği içi, geçmişten günümüze eski kültürlerde ilaç niyetine de kullanılmıştır. Ufak bir porsiyon ile yeterli mineraller ve vitaminleri bize sağlar. Fakat kalori açısından yüksek değerlere sahip olduğu için , tüketirken aşırıya kaçmamanız gerekli. Aşırıya kaçmadığınız sürece, kilo vermeye yardımcı olur.

İdrar yolu, mesane enfeksiyonları, yüksek tansiyon, böbrek taşı, kan şekeri, parazit ve solucan gibi birçok hastalığın tedavisine yardımcı olmak amacıyla tüketilen bu besin, modern bilim de de kanser dahil olmak üzere bir çok kronik hastalığın sorununa ilişkin faydalarını ortaya koymuştur.

Tokluk Hissi Verir ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kabak çekirdeğinde bulunan proteinler sayesinde, iştah kontrolüne yardım ettiği, aşırı yeme isteğini önlediği, tokluk hissini arttırdığı ve kilo kaybında destekleyici bir besin olduğu bilinmektedir. Her ne kadar yüksek kalorisi olan bir besin olsa da dengeli tüketildiğinde sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Antioksidan Açısından Zengindir

İçerisinde bulunan E vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu sebeple vücutta bulunan hücreleri zararlı serbest radikallere karşı korur, vücutta oluşan iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Zengin Magnezyuma Sahip

Kabak çekirdeği magnezyum açısından oldukça zengin bir besindir. Sağlıklı magnezyum alımı, kan şekeri seviyeleriniz, kan basıncınız ayrıca kemik ve kalp sağlığınız için önemlidir.

Sperm Kalitesini Arttırır

Düşük çinko miktarı, düşük sperm kalitesi ve erkeklerde artan kısırlık riski ile bağlantılı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda sağlıklı testosteron seviyesine katkı sağladığı, zengin bir çinko içeriğine sahip olduğu için sperm kalitesini iyileştirdiği ortaya konmuştur.

Uykuya Yardımcı

Uyumakta zorlanıyorsanız yatmadan önce 200 gramlık kabak içi çekirdeği yemeniz çinko, triptofan ve magnezyum içeriği sayesinde uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Besin Değeri Tablosu

çiğ kabak çekirdeği besin değeri

Bir Cevap Yazın