İçeriğe geç

Besyo Nedir? Besyoyu nasıl kazanırım?

Besyo’nun açılımı Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’dur. Günümüzde artık beden eğitimi ve yüksekokullarının sayısı pek kalmamıştır yerine Spor Bilimleri Fakülteleri (SBF)yer almaktadır.

Besyo Nedir? Kaç Yıllık?

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun kısaltılmış halidir. 4 yıllık bir yüksekokuldur.

SBF ile BESYO Farkı Nedir?

Günümüzde spor bilimleri fakültelerinin sayısı giderek artmış, beden eğitimi ve spor yüksekokulu ise çok nadir bir sayıda kalmıştır. Çoğu yüksekokul ise fakülte olarak değiştirilmiştir.

Yüksekokullarda uygulama sayısı daha fazla iken Fakültelerde teorik derslere de yoğunluk verilmektedir. Diploma bakımından ikisi tarafında üstünlük açısından bir farkı yoktur. İkisi de 4 yıllıktır.

Yüksekokullar biraz daha mesleki açıdan hayata hazırlarken, Fakültelerde hem mesleki hem de akademik kariyer olarak eğitim vermektedir.

Besyo ve Spor Bilimlerinde Hangi Bölümler Var?

Antrenörlük Eğitimi Bölümü (birinci ve ikinci öğretim)

Beden Eğitimi Öğretmenliği (sadece birinci öğretim)

Spor Yöneticiliği (birinci ve ikinci öğretim)

Rekreasyon (birinci ve ikinci öğretim)

Not. Seçeceğiniz üniversiteye göre bölümlere bakmalısınız. Üniversitelerin bölümleri ve öğretimleri değişiklik gösterebilir.

Besyo Sınavı Nasıl Oluyor? Besyo’ya nasıl hazırlanmalıyım?

Besyo sınavları üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Her sene değişen kurallar ve puanlar vardır. Genel olarak besyo, özel yetenek sınavı ile alım yapmaktadır. Bazı üniversiteler, sadece üniversite puanı ile de alım yapabilmektedir. Üniversiten üniversiteye göre değişiklik gösteren besyo sınavlarında, özel yetenek olarak parkur, branş sınavı, koşu gibi farklılıklar olabilmektedir. Bazı üniversiteler branş başarısına ve lisansa ekstra puan vermektedir.

Besyo’ya hazırlanmak için ilk önce üniversite sınavına girmelisiniz. Gitmek istediğiniz üniversiteleri seçmeli ve baraj puanını geçmelisiniz. İkinci aşama olarak üniversitelerin geçmiş senelerde yayınladıkları sınav kılavuzlarını takip etmelisiniz, ona göre bir çalışma yapmalısınız.

Birden fazla üniversitenin Besyo sınavına girebilir miyim?

Evet. Tarihleri çakışmadığı sürece istediğiniz kadar besyo sınavına girebilirsiniz.

Besyo Kazanmak İçin Ne yapmalıyım?

Özel yetenek ile alım yapan bir üniversite tercih ediyorsanız sportif açıdan dinç olmalısınız. Üniversite puanından yüksek almanızın da size artısı fazla olacaktır. Bir kurs ile veya bireysel çalışabilirsiniz. Gitmek istediğiniz üniversitenin kılavuzuna iyi çalışmalısınız. Eğer yerleştirme puanı ile alan bir üniversite tercih edecekseniz üniversite sınavından 350-400 puan almalısınız.

Bir Cevap Yazın