İçeriğe geç

Benelli Tnt 25 Yağ Değişimi

Benelli Tnt 25 Yağ Değişimi

Benelli tnt 25 yağ değişimi , Benelli motor yağı değişimi

Araçlarda yağ değişimi belirli aralıklarla yapılmalıdır. Yağ, sadece belirli bir kilometre sonra değil yağın üretim tarihine bakılarak da değiştirilir. Bunun nedeni ise, yağların da kullanım ömrünün olmasıdır. Yağ değişimi, motorun temiz kalması , güzel çalışması, uzun ömürlü olması ve motor içindeki metal parçaların sürtünmeden dolayı aşınmasını en aza indirmek için büyük önem arz etmektedir. Bu yazımızda, Benelli Tnt 25 yağ değişiminden bahsettik. Aracın kullanım kılavuzunda belirtilen periyotlarda motor yağı değişimi yapılırken, yağ filtresini de değiştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem yağın temiz kalması açısından önemlidir.

Öncelikle yağ alırken ürünün orijinal ve üretim tarihinin olabildiğince yakın bir tarih olmasına dikkat edilmelidir.

BENEL TNT 25 YAĞ DEĞİŞİMİ

Benelli TnT 25 modeli 1.25 LT yağ almaktadır. Ayrıca 4 zamanlı bir motor olduğu için motor yağı alırken üzerinde 4T yazan yağlardan almanız gerekmektedir. Türkiye hava koşulları için ise 10W40 yağları tercih etmeniz sizin için daha uygun olacaktır.

Benelli TnT 25 Yağ Değişimi

için gerekli aletler ve malzemeler;

  1. 17 numara uzun kollu lokma anahtarı veya bijon anahtarı,
  2. Maket bıçağı veya bıçak,
  3. 5 LT boş pet şişe,
  4. Alyan anahtarı seti,
  5. Kirli yağı temizlemek için kağıt havlu veya kullanılmayan bir bez.

ŞİMDİ ELİMİZDE MOTOR YAĞIMIZ VE GEREKLİ ALET EDEVATIMIZ VAR İSE Benelli TNT 25 MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİNE BAŞLAYABİLİRİZ… 

1. AŞAMA:

Motorun Karter Tıpasına Ulaşmak İçin Alt Grenajı Söküyoruz

Grenajlar, sol ve sağ bütün olduğu için iki tarafında vidalarını alyan yardımı ile söküyoruz.

2.AŞAMA: 

5 Litre Pet Şişeyi Motorun Yüksekliğine Göre Kesiyoruz

Pet şişeyi, atık yağı boşaltmak için karter tıpasının altına yağın akacağı şekilde yerleştiriyoruz. İşiniz bittiğinde bu yağı kapalı bir kutuya aktarıp, atık yağ toplama noktalarına götürebilirsiniz. Böylelikle hem doğayı kirletmemiş olacaksınız hemde geri dönüşüme katkıda bulunacaksınız.

Benelli tnt 25 motorunuzun karter tıpasının altında kalan egzoz kısmını, bir poşet veya alüminyum folyo yardımıyla sarıyoruz. Bu işlemle, karterden akan yağın egzoz borusuna sıçramasını engelleyebilirsiniz.

  • * Bu işlemi yaparken egzozun soğuk olduğundan emin olmalısınız.

3.AŞAMA: 

Karter Tıpasını Anahtarla Gevşetip Kontrollü Bir Şekilde  Elimizle Açıyoruz

Bu işlemi yapmadan önce motoru 5-10 dakika çalıştırıp soğumaya bırakıyoruz. Motor sıcakken bu işlemi uygulamıyoruz. Sıcakken uygulamanız bir tehlikeye neden olabilir.

Karter tıpasını açarken, bir lokma setine ihtiyacınız olacak. Genellikle bu tıpalar sıkışık oldukları için uzun kollu bir lokma kullanılabilir veya yukarıda bulunan görseldeki gibi uygun numara bijon anahtarı kullanabilirsiniz.

Benelli Tnt 25 motorunun karter tıpasını 17 numara bijon anahtarı ile açabilirsiniz fakat karter tıpası daha önceden değiştirilmiş olabilir, farklı bir numara anahtar ile açılabilir. Bu nedenle hangi anahtarın uyabileceğini kontrol ederek işlemi yapmadan önce ona uygun anahtarı temin edebilirsiniz.

17 numara lokma veya bijon anahtarı ile karter tıpasını gevşetip, kontrollü bir şekilde tıpayı açıyoruz. İlk başta yağ basınçlı bir şekilde geleceği için dikkatli olmanızda fayda var.

Karter tıpasını açtıktan sonra, yağın rahat bir şekilde boşalmasını sağlamak için, yağ dolum tıpasını da elimizle açıyoruz.

4.AŞAMA: 

10-15 Dk Yağın Süzülmesini Bekledikten Sonra Karter Tıpasını Kapatıyoruz

Yağ boşaltım işlemini bitirdikten sonra tıpa yuvasını temiz bir bez yardımı ile siliyoruz. Ardından karter tıpasını anahtar yardımı ile tekrar yerine takıyoruz ve sıkıştırıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken husus tıpayı çok fazla kuvvet uygulamadan sıkıştırmanızdır. Sızıntı olmaması için tıpayı yeterince sıkıştırmanız gerekir fakat motor blokları alüminyum alaşımdan üretildiği için , çok fazla güç uygulamanız tıpa yuvasının dişlerini kolayca tahrip edebilir ve geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir.

5.AŞAMA: 

Yağ Dolum Yuvasından Yağı Dikkatlice Döküyoruz ve Tıpayı Tekrar Kapatıyoruz

Yağ dolumunu yaparken huni kullanabilirsiniz. Temiz bir huni yardımı ile yağ dolumu yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Yağın etrafa dökülmesini ve ziyan olmasını önleyecektir.

Ayrıca temizlenmesi zor olan motor yağının, motor bloğuna dökülmesini de engellemiş olursunuz.

Motor yağı değişimi, motorun çalışma sesini ve çalışma düzenini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda bu motorlar yağlı tip debriyaja sahip oldukları için, motor yağı değişimi vites geçişlerini yumuşatır. Böylelikle yağ değişiminden sonra motoru kullandığınızda vites geçişlerinin önemli ölçüde iyileştiğini fark edeceksiniz. Yağ filtresini de iki veya en fazla üç yağ değişiminde bir değiştirmeyi unutmayın.

Benelli TnT 25 Yağ değişimi videosunu izlemek için tıklayın.

Bir Cevap Yazın