İçeriğe geç

Açıktan Üniversite Okumanın İki Yolu

Açıktan üniversite okumanın 2 yolu vardır. Birincisi, yükseköğretim geçiş sınavına girip belirli bir puan almak ve tercih ile açıköğretim üniversitesine kaydolmak. İkinci yol ise örgün eğitimde okuyorsanız veya yeni mezun olduysanız size tanınan hak ile ikinci üniversite olarak açıktan üniversite okumak.

açıköğretim

Açıköğretim Fakültesine Yazılmak

Birinci Yol: YKS ile Açıköğretim Fakültesine Yazılmak

Açıköğretim fakültesine yazılmak için öncelikle YKS sınavına girmeniz gerekiyor. Sınav sonrası aldığınız puana göre tercih yapabilirsiniz. Puan sistemi gözünüzü korkutmasın çünkü açıköğretim üniversitelerinde çok yüksek puanlar istenmiyor. Genel olarak ön lisans programı için en az 150, lisans programları içinse en az 180 puan isteniyor. Kontenjan dahilinde de istediğiniz, tercih yaptığınız bölüme göre yerleştiriliyorsunuz.

İkinci Yol: İkinci Üniversite ile Açıköğretim Fakültesine Yazılmak

Bir üniversitede örgün eğitim alıyorsanız veya yeni mezun olduysanız size sınavsız bir şekilde ikinci üniversite hakkı tanınıyor. Lisans programında bir bölüm okuyorsanız açıköğretim fakültesi için lisansa veya ön lisans programlarında istediğiniz bir bölüme ücretli bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Eğer örgün eğitimde ön lisans programında öğrenim görüyorsanız, açıköğretim fakültesinde de sadece ön lisans programına başvurabilirsiniz.

Kaç Tane Açıköğretim Fakültesi Var?

3 Adet açıköğretim fakültesi bulunmakta. Erzurum Atatürk Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi bünyesinde açıköğretim fakülteleri faaliyet göstermektedir.

Açık Üniversite için Erzurum, Eskişehir, İstanbul ‘a mı gitmem gerekiyor?

Hayır kayıt için de, sınav için de yazıldığınız üniversitenin bulunduğu şehre gitmenize gerek yok. Bulunduğunuz şehirde sınava girebilirsiniz veya o tarihte hangi şehirde sınava girmek istiyorsanız o şehirde sınava girebilirsiniz. Yeter ki sınava girmek istediğiniz şehri üniversitenin internet sitesine girip, öğrenci bilgi sisteminden güncelleyin.

İkinci Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Bu ücretler üniversiteden üniversiteye, seçtiğiniz programa ve bölüme göre farklılık göstermektedir. Ücretler dönemlik olarak ödenir. 1 yıl güz ve bahar olarak 2 dönemdir. Yani misal vermek gerekirse, bir bölüm 300 TL diyelim siz 1. Sınıfı tamamlamak için 600 TL ödemeniz gerekecek.

Eskişehir Anadolu Açıköğretim Fakültesi Ücretleri İçin Tıklayınız.

İstanbul Açıköğretim Fakültesi Ücretleri İçin Tıklayınız.

Erzurum Atatürk Açıköğretim Fakültesi Ücretleri İçin Tıklayınız.

İkinci Üniversiteye Nasıl Başvuru yapabilirim?

Başvurmak istediğiniz üniversitenin internet sitesine girerek, ön başvuru formunuzu doldurmanız gerekiyor. Başvuru tarihlerinde de ücretinizi ödeyip başvurunuzu tamamlamalısınız. Ücreti zamanında yatırmaz iseniz kaydınız tamamlanmaz. Aslında başvuru bu kadar basit. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olun.

Açık Üniversite Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Genel olarak başvuru tarihleri Ağustos-Eylül-Ekim ayları arasında oluyor.

Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazmayı unutmayın. 🙂

Bir Cevap Yazın